Pocit zlomenosti: Nenechaj sa ním zničiť, práve naopak

Bol som svedkom toho, ako moji priatelia padli na úplné dno a cítili sa zlomení a táto zlomenosť spôsobila, že úžasným spôsobom prehodnotili a prebudovali svoje životy. Ak sa cítiš unavený a vo vnútri zlomený, si na správnom mieste.

Pocit zlomenosti: Nenechaj sa ním zničiť, práve naopak

​Necháp ma zle, dlhodobý pocit zlomenosti môže byť nezdravý a škodlivý –  opakujúce sa pocity zlomenosti sú však nevyhnutné pre celkový rast. Ak sme nútení prehodnotiť a prebudovať naše životy, stávajú sa z nás silnejší ľudia. Po tom, čo J. K. Rowlingová zažila hĺbku chudoby, povedala: „Úplné dno sa stalo pevným základom, na ktorom som prebudovala svoj život.“ Je to zvláštna pravda, no tie najkrajšie veci v živote pochádzajú zo zlomených vecí v našich životoch.

Vezmi si napríklad také kintsugi (viď obrázok). Kintsugi je japonský druh umenia, pri ktorom umelec opravuje rozbitú keramiku použitím glazúry zmiešanej so zlatom, striebrom alebo platinou. Tento proces nielen opravuje to, čo je rozbité, ale taktiež zdôrazní a poukáže na „nedokonalosť“. Filozofia a symbolika, ktorá sa za tým ukrýva, je naozaj úžasná: Rozbitosť predmet nezničí. Práve naopak, dá mu príbeh a zvýši jeho hodnotu. V podstate je práve zlomenosť tým, čo robí predmet hodnotnejším.
 

Videl som, ako sa moje vlastné bolestivé skúsenosti s depresiou zmenili na lekcie nádeje, ktoré pomohli iným. 


Tento proces som videl vo svojom vlastnom živote i v živote iných. Videl som, ako sa moje vlastné bolestivé skúsenosti s depresiou zmenili na lekcie nádeje, ktoré pomohli iným. Bol som svedkom toho, ako moji priatelia padli na úplné dno a cítili sa zlomení a táto zlomenosť spôsobila, že úžasným spôsobom prehodnotili a prebudovali svoje životy. Vidím, ako sa to deje v životoch závislých, ktorí sa dostali do bodu, kedy už neverili, že ich životy sa ešte dajú napraviť – až kým nezačali chodiť na stretnutia pre anonymných alkoholikov a nenatiahli ruky k vyššej moci: Majstrovi Umelcovi.

Veľmi sa mi páči citát od Vanca Havnera: „Boh používa rozbité veci. Z nerovnej pôdy dá vyrásť úrode, z pretrhnutých oblakov dáva dážď, z rozomletej pšenice dáva chlieb, z nalámaného chleba dáva silu. Z rozbitej alabastrovej nádoby vychádza silná vôňa. Je to horko plačúci Peter, ktorý sa vracia silnejší ako kedykoľvek predtým.“
 

Ak sa cítiš zlomený, vedz, prosím, že máš najlepšiu príležitosť prebudovať svoj život. 


Pozeraj na svetlo a kráčaj dopredu vo viere. Ak to spravíš, sľubujem ti, že jedného dňa bude tvoj život – so všetkými nedokonalosťami –taký nádherný ako keramika kintsugi.


Autor: Seth Adam Smith

Preklad: Mirka Strážiková

Korektúra: Daniel Zámečník

Zdroj: sethadamsmith.com

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!