Prijatie verzus nereálne predstavy o partnerovi - Bezhranicnalaska.sk

Prijatie verzus nereálne predstavy o partnerovi

Jednou, aj keď nie jedinou, z príčin manželských kríz a rozpadov manželstva sú neprimerané očakávania, alebo nereálne predstavy o partnerovi.

Prijatie verzus nereálne predstavy o partnerovi
Foto: © Ewelina Zięba Photography

Podľa mňa najčastejšou príčinou je to, že nepoznáme rozdiely medzi mužom a ženou. Zopár kníh a relácií už na túto tému vyšlo, ale moja skúsenosť pri príprave snúbencov je, že ešte stále sa s týmito informáciami nepracuje. Veľkým paradoxom je, že to, čo sa nám v čase nášho zbližovania páčilo v zmysle odlišnosti a navzájom nás priťahovalo, nám neskôr začne najviac prekážať.

Muž a žena sú rovnocenní čo do dôstojnosti, ale nie sú rovnakí. Muži a ženy majú úplne odlišní spôsob myslenia a riešenia problémov. Pravdaže všetko čo tu píšem je zovšeobecnené a výnimky len potvrdzujú pravidlo.

Tiež som už počula ženu, ktorá hrdo hlásila, že najkrajší darček bola pre ňu vŕtačka a na vlastné oči som videla, že niektoré ženy nemajú problém s priestorovým videním (ticho závidím, ale doprajem). Vo všeobecnosti sú v tom však lepší muži. Tak, ale zasa čo sa týka vzťahov a porozumenia súvislostí, vedú jednoznačne ženy. Žena najlepšie pochopí a porozumie riešeniu ak si to nahlas prerozpráva, preto muž, ktorý dokáže počúvať a porozumieť, je veľmi oceňovaný, lebo je často len tichým svedkom toho, ako jeho manželka objaví riešenie svojho problému. Spokojnosť na oboch stranách zaručená.

Muž naopak, veľakrát nepotrebuje zdieľať svoje myšlienkové pochody a povie výsledný produkt svojho uvažovania. Je dobré pre manželku vedieť túto informáciu, lebo častou témou hádok je práve to, že muž nehovorí toľko, koľko by sme si mysleli, že by mal. Zdá sa vám to známe? (podobnosť vôbec nie je čisto náhodná)

Do hry vstupujú, pravdaže, aj charakterové a osobnostné vlastnosti, ale taktiež aj modely riešenia z pôvodnej rodiny. Pretože, či chceme či nie, rodina z ktorej pochádzame nás ovplyvnila. Preto pre svoje manželstvo urobíme veľa ak pouvažujeme, porozprávame sa o presvedčeniach a spôsoboch myslenia, ktoré si často ani neuvedomujeme a predsa nás ovplyvňujú v našich očakávaniach voči partnerovi. V knihe Manželská terapia som našla výborný, aj keď trochu humorný, pohľad na odlišnosť očakávania muža a ženy. Rada sa s vami podelím:

Očakávania žien:

POPO – posedieť, porozprávať. Žena má potrebu zdieľania sa, túži byť vypočutá a porozumená (nestačí sa tváriť, že počúvam). Áno, väčšinou nepotrebuje múdre rady, ale pochopenie, empatiu, súcit.

DUPO – duševné porozumenie, pocit istoty a bezpečia. Nezľahčovať, neironizovať!!! Dôležité sú príjemné spoločné zážitky. Srdce svojej ženy si získate, ak ju občas zoberiete tam, kde chodí rada.

VYPO – vycítiť, alebo pochopiť z počutého, čo žena potrebuje (predpoklad, že sa nerobíme, že počúvame, ale počúvame, aby sme pochopili), všimnúť si, čo jej robí radosť, prejaviť iniciatívu a kreativitu, nezabudnúť na výročia a sviatky. Žena je viac zameraná na emocionálne uspokojenie potrieb.

VYCE – vyjadrovať lásku tak, aby sa cítila milovaná. Hovoriť jej rečou lásky. Kniha Päť jazykov lásky vám môže byť veľmi užitočná. Áno, je to náročné, súhlasím, ale dobré manželstvo sa nestane samo, o to sa treba snažiť.

Očakávania mužov:

UU – upratať, uvariť. Očakávanie vytvorenia príjemnej domácej atmosféry – domova. Miesto, kde sa muž rád vracia.

SEZA – sex, kedy sa mi zachce, očakávanie uspokojenia sexuálnych potrieb je pre väčšinu mužov dôležitejšie, ako pre ženu.

OSTA – obdiv stále. Dominantnou potrebou muža je cítiť rešpekt a úctu od svojej vyvolenej. Je to umenie, ktorému sa oplatí žene naučiť z lásky k svojmu manželovi. Ak má nadváhu – je silný a mocný ako dub. Ak je štíhly – patrí mu obdiv, že si vie udržať štíhlu líniu

NESTA – nezaťažovať zbytočnými starosťami. Veci, ktoré vie riešiť žena, nemusia predsa riešiť obaja. Muži u seba najviac oceňujú silu, schopnosť, výkonnosť, úspech Ženy viac oceňujú kvalitu vzťahov, zdieľanie, komunikáciu.

Rozdielov medzi ženou a mužom je dosť, dôležité je však ako sa na to pozrieme. Či v úžase nad tým, aké je to obohacujúce, že sme tak rozdielny. Alebo budeme večne nespokojní a budeme chcieť meniť toho druhého podľa svojich nereálnych očakávaní a súperiť - kto z koho.

Akceptácia je emócia, ktorá by nám mohla byť užitočná, aby sme boli v súlade s realitou a zvládli sa uvoľniť a prijímať v pokoji, ako to je. Je to tak, aj keď možno so všetkým nesúhlasím, ale je to realita, ktorú nezmením. Muži sa podľa výskumov najviac sťažujú na to, že ich chcú ženy zmeniť. Skutočnosť je však taká, že jediný človek, ktorého môžem zmeniť (s pomocou Božou) som ja a nie môj partner. Tak nebojujme vopred prehraté bitky. Prijatie nášho partnera takého aký je - otvára cestu k pokojnému domovu a čuduj sa svete, ak budeme úspešný v práci na sebe, možno sa partner pridá.

Dobrý manželský vzťah je totiž predpoklad šťastného detstva našich detí a to je myslím motivácia, ktorá stojí za to.


Autor: Jarmila Kurbelová

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!