Sebavedomá

V autobuse, vo vlaku, len tak na ulici… Aj ty sa často stretávaš s tým, že dnes tak veľa ľudí vyjadruje svoj názor nahlas? A ak ho náhodou nevyjadria, cítia sa nevypočutí, prehliadaní… Vyjadrovanie svojho názoru by sme mohli považovať za novodobý fenomén. A pravdupovediac, ani sa mu nečudujem. Veď z každej strany na nás číha také kvantum podnetov, že je celkom prirodzené, že aj henten, aj tamten chce, aby ho bolo počuť.

Sebavedomá
Foto: © pexels.com

Lenže je tu jedno ale. Aj možnosť slobodného vyjadrenia vlastného názoru sa môže zneužívať. Len si to predstav – špecifická intonácia v hlase, štipka sarkazmu a zvolanie: „Teda, tá má sebavedomia!“ Už si také niečo počula? Ja veľakrát. A nepáči sa mi takéto súdenie. No odhliadnuc od toho, vyzerá to tak, ako keby bolo sebavedomie niečo, čo dievča má, ale nie je to dobré. A teraz si predstav tú istú vetu, len s inou intonáciou – vetu, ktorá hovorí o dievčati, ktoré je tzv. sivou myškou a sebavedomia má, naopak, málo. Zrazu je sebavedomie vlastnosťou, ktorá sa meria v kvantite a je najlepšie, ak jej máme „tak akurát“. Pre istotu.

Súčasná spoločnosť spája sebavedomie s úspechom. Čím vyššie sebavedomie, tým lepšie. Na internete nájdeš niekoľko návodov a rád, v kníhkupectvách množstvo kníh. Všade sa píše o tom, ako si sebavedomie zvýšiť alebo ako si vybudovať zdravé sebavedomie. Dokonca, robia sa rôzne workshopy, ktoré učia ľudí, ako na to. Naproti tomu sú kresťania, ktorí si (vysoké) sebavedomie spájajú s pýchou, drzosťou, hriechom. Škoda. Keby si sa pozrela do Biblie, zistila by si, že tam sa žiadne posudzujúce výroky nenachádzajú. Skôr sú tam tie, ktoré hovoria (okrem iného) o tom, že každá z nás je iná, ale pre každého je pripravená spása, ak sa budeme dopĺňať: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ (Mk 12,21) Ale o tom, že by bolo sebavedomie zlé, tam nič nie je. Totiž, sebavedomie neznamená veľa pýchy a málo pokory. Sebavedomie, zdravé sebavedomie, je o niečom inom… Je dobré.

Totiž, sebavedomie neznamená veľa pýchy a málo pokory. Sebavedomie, zdravé sebavedomie, je o niečom inom… Je dobré.

Sebavedomie, sebauvedomenie alebo sebadôvera. Všetky tieto slová označujú to, že vieš, v čom si dobrá, ale popritom vnímaš aj svoje nedostatky. Znamená to, že veríš v seba samú, v to, čo vieš, čo dokážeš, čo zvládneš. Sebavedomie nevidno na vonkajšom vzhľade dievčaťa. Asi ťažko môžeš na základe toho, ako sa dievča oblieka a upravuje povedať, či je alebo nie je sebavedomé. Jej oblečenie a líčenie môže vypovedať nanajvýš o jej vkuse. Ani na základe toho, či rozpráva tichšie alebo hlasnejšie nemôžeš zistiť, či si verí alebo nie. Dokonca aj podľa jej záujmov zistíš len to, akú ma povahu – a ani tá nie je dobrá alebo zlá, dobré a zlé sú len slová, skutky a myšlienky. Chcel by niekto určovať úroveň sebavedomia cudzieho dievčaťa, lebo videl jej fotky na facebooku či instagrame? Alebo na základe prvého (či druhého) dojmu z nej? V každom prípade ju len posúdi, ale o jej sebavedomí nebude vedieť nič.

Si sebavedomá? Nie? Nie, lebo toľkí tvrdia, že vysoké sebavedomie je zlé, ale pritom nevedia, ako si vybudovať to povestné zdravé sebavedomie? Tak ti poviem, že by si mala byť sebavedomá. Nie, neboj sa, že ti sláva stúpne do nosa, či do hlavy, či ako sa to hovorí. Byť si vedomá svojej vlastnej hodnoty je v rozpore s tým, čo nám rozpráva svet. To, že si katolíčka, vôbec neznamená, že sa treba ponižovať a zhadzovať samú seba za každý nápad, ktorý ti zasvieti v hlave alebo za každé padnutie, keď sa ti až tak nedarí. Sypanie si popola na hlavu za každú maličkosť nemá ani s kresťanstvom, ani s pokorou naozaj nič spoločné. Naopak, sebavedomie, pokora a kresťanstvo môžu spolu kráčať ruka v ruke.

Povzbudzujem ťa, buď sebavedomým dievčaťom. Buď tou, ktorá dokáže láskavosťou meniť svet. Buď tou, ktorá dôverou v seba samú privedie večných frfľošov bližšie k Bohu. Buď tou, ktorá bude vedieť povzbudzovať sklamaných. Buď tou, ktorá dokáže dvíhať zranených. Buď tou, ktorej sebadôvera bude slúžiť na to, aby nikdy nereagovala impulzívne, ale aby vedela použiť rozvahu a mlčať, keď treba. Buď tou, ktorá naberie odvahu na to, aby sa ozvala, keď vidí nespravodlivosť. A v neposlednom rade buď tou, ktorá bude taká sebavedomá, že si dokáže priznať vlastné zlyhania, ospravedlniť sa, keď treba a hoci padla, dokáže sa poučiť a posilnená kráčať ďalej. Buď sebavedomým dievčaťom. 

Kamila
 
 

 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!