Single nevesta

Božia milovaná. Každý deň premýšľaš, kedy ti už Boh pošle do života tvojho vysnívaného. Pohybuješ sa na vlnách nádeje a zároveň nedôvery. Obzeráš sa okolo seba. Sleduješ vzťahy iných a pýtaš sa: „ Bože, kedy už budem aj ja taká šťastná ako oni? Prečo požehnávaš vzťahy ľuďom, ktorí o ne niekedy ani nežiadajú? Povedal si, že kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde. Nepočuješ snáď moje modlitby?” Práve tebe sa chcem dnes prihovoriť. A povzbudiť ťa.

Single nevesta
Foto: © Ewelina Zięba Photography

Nie si ani zďaleka jediná, ktorá má takéto myšlienky plné pochybností, otázok a úpenlivých prosieb. Môžem Ťa uistiť, že viem, ako sa cítiš. Môže to byť tažké, pretože pociťuješ prázdnotu vo svojom srdci. Počas uplynulých rokov som bola veľakrát svedkom situácií, v ktorých sa moji blízki púšťali do vytúžených alebo absolutne nečakaných vzťahov. Čím viac ich bolo, tým viac moje srdce prenikali pochybnosti: „Bože, a čo ja? Nezabudol si snáď na mňa? Títo ľudia sú takí šťastní… Aj ja chcem byť šťastná vo vzťahu, a Ty to veľmi dobre vieš, prečo mi ho tiež nepožehnáš?“

Pozerala som sa na usmiate tváre svojich blízkych. Snažila som sa spoločne s nimi tešiť z ich šťastných chvíľ. Viedla som s nimi dlhočizné rozhovory plné zdieľania dojmov a pocitov. V takých okamihoch som si však neuvedomovala jednu veľmi dôležitú vec. Šťastie prítomnosti nezaručuje, že potrvá aj v budúcnosti. A rovnako to platí aj o vnútorných pocitoch ľútosti, ktoré som cítila vo chvíľach, kedy som sledovala vzťahy ostatných  ktorí sa do nich púšťali skutočne bezhlavo. 

Keď som hľadela na rozžiarenú tvár mladého dievčaťa, ktoré sa veľmi  rýchlo pustilo do vzťahu s novým priateľom, nepovedala by som, že o pár rokov ju ten istý muž bude v záchvate zlosti ťahať z jednej miestnosti do druhej. Počúvala som príbeh o mladom mužovi, ktorý mal vzťah ako vystrihnutý z romantického filmu. Po siedmich rokoch, počas ktorých sa s priateľkou zasnúbil, sa však jeho vzťah nečakane rozpadol. Všetky jeho plány o spoločnej budúcnosti sa zosypali ako domček z karát. Rovnako nádherne začínal vzťah dvoch mladých ľudí, ktorí si užívali naplno vzájomnú prítomnosť. Nie každý však vedel o chvíľach, počas ktorých sa dievča utápalo v slzách. Zistila, že ju priateľ podvádza s inou ženou. 

Na druhej strane som mala veľa príležitostí sa stretnúť s ľuďmi, ktorých srdcia napĺňali pocity smútku a zúfalstva. Silno veriaca mladá žena mi veľakrát rozprávala o tom, ako čaká na svojho budúceho manžela. S ľútosťou sledovala, ako si iní budujú vzťahy a zakladajú rodiny. Nestrácala nádej. Dôverovala Bohu napriek zaťatým zubom a slzám, ktoré sa jej kotúľali po tvári. Čakala niekoľko rokov, kým Boh prebudil lásku v srdci správneho muža. Dnes sú obaja v požehnanom manželstve a rodičmi nádhernej dcérky. Ďalším svedectvom je príbeh mladej ženy, ktorá ukončila vzťah so svojím snúbencom. Začala budovať hlbší vzťah s Bohom. Na svojho budúceho manžela čakala niekedy trpezlivo, inokedy so smútkom v srdci. Ani len netušila, že sa jedného dňa postaví vedľa nej v kostole muž,  ktorý sa o rok a pol neskôr stane jej manželom. Iné dievča dovolilo Bohu, aby uzdravil jej srdce sklamané z lásky. Obdobia nádeje striedali obdobia zúfalých otázok a naliehavých prosieb. Medzitým formoval Boh jej láskavé srdce, ktoré sa prejavovalo nielen v slovách, ale aj v skutkoch. Pravé jeden takýto skutok oslovil muža plného lásky k Bohu. Pred pár mesiacmi uzavreli sviatosť manželstva. Tešia sa zo spoločných chvíľ, ktoré sú požehnané samotným Kráľom. Každý vzťah je jedinečný a nenahraditeľný. Nemali by sme sa porovnávať a hľadať potvrdenie svojho životného šťastia vo vzťahu. Božia milovaná, nehľaď na šťastie iných. Dovoľ Bohu, aby sám vniesol šťastie a lásku do tvojho srdca. Ver jemu, pretože do srdca nevkladá túžby, ktoré by nechcel splniť. Neboj sa čakania. Rozhliadni sa okolo seba a všade uvidíš svedectvá jeho lásky v podobe vzťahu medzi mužom a ženou, ale aj v kamarátstvach či v rodine. Povzbudzujem ťa a hovorím ti: ,,Nezabudol som na teba. Pracujem na tebe a na tvojom budúcom manželovi. Dôveruj mi…. A uvidíš, aké zázraky vykonám.” On je milujúci Otec, ktorý miluje všetkých rovnako. Stará sa o každého jedného z nás, a to bez výnimky. Ak je to jeho vôľa, tak prinesieš požehnanie v manželstve. Stane sa tak napriek všetkým pochybnostiam a nezodpovedaným otázkam, ktoré si nosíš v srdci. 

Je dôležité si uvedomiť, že len ťažko dá človek tomu druhému niečo, čo sám nemá. Využívaj tento čas čakania naplno. Nechaj Boha formovať tvoje srdce, aby si sa stala darom pre svojho budúceho manžela. Možno to vyzerá, že čakáš nečinne. Stojíš na mieste a nič sa nemení. Akoby si len čakala na nástupišti, kým príde vlak. V skutočnosti je to úplne inak. Keď nevesta vstúpi do chrámu, ženích stojí pri oltári. Presne tak, ako ženích čaká na svoju milovanú, čaká na teba budúci manžel.  Čím viac dní ubieha, tým si bližšie k momentu, kedy Boh spojí vaše cesty a prebudí vo vás vzájomnú lásku. Kým však príde, užívaj si cestu k oltáru. Obzeraj sa. Všímaj si výzdobu. Započúvaj sa do romantickej melódie úvodnej piesne a zahľaď sa do tváre každého jedného z hostí. Uvedom si, že k oltáru ťa vedie sám Nebeský Otec. Nenechaj si ujsť všetku nádheru naokolo len kvôli tomu, že sa chceš dostať k oltáru čo najskôr. Už teraz tam na teba čaká ženích, ktorý bude pri tebe po celý zvyšok života. Chvíle s Otcom, s ktorým kráčaš uličkou, sú nenahraditeľné. Nikdy ich nevrátiš späť. Ver Otcovi, že už teraz si nevestou, ktorú vedie s láskou k tomu, ktorého Ti vybral. 

„Neochvejne sa držme nádeje, ktorú vyznávame, lebo verný je ten, ktorý dal prisľúbenie.“ (Heb 10-23)


Autor: Alžbeta

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!