Z poradne: Kedy sú prekročené hranice v bozkávaní? (vo vzťahu)

"On je neveriaci, ja som veriaca. Nedávno sme sa ocitli v situácii, kedy sme sa začali bozkávať, no nie úplne nevinne, ale vášnivo a opakovane a takto sa bozkávame stále, keď sme spolu", hovorí Katka, ktorá nám napísala do našej Bezhraničná Poradne. Na jej otázku tentokrát odpovedali manželia Sonka a Lukáš Valachovci.

Z poradne: Kedy sú prekročené hranice v bozkávaní? (vo vzťahu)
Foto: © freepik.com

Otázka:

Zdravím. Mám priateľa 1,5 mesiaca. On je neveriaci, ja som veriaca. Nedávno sme sa ocitli v situácii, kedy sme sa začali bozkávať, no nie úplne nevinne, ale vášnivo a opakovane a takto sa bozkávame stále, keď sme spolu. S odstupom času vo mne zostáva zvláštny pocit a neistota, či sme neprekročili nejaké pomyselné hranice. Viem, že každý vzťah je individuálny a ťažšie posúditeľný niekým cudzím, keďže nie je jeho súčasťou a nezažíva to, čo my.... 

Moja otázka preto znie: 

Ako by ste vo všeobecnosti zadefinovali, kedy už je to príliš, poprípade z vašej vlastnej skúsenosti... Kedy ste si povedali, že ok, už sme zašli priďaleko?

Ďakujem veľmi pekne za rady :)

Katka (20)


Odpovedajú manželia Sonka a Lukáš Valachovci:

Ahoj Katka, v prvom rade ti ďakujeme, že si sa na nás obrátila s touto otázkou. 

Z našej vlastnej skúsenosti by sme ti poradili nasledovne:

Pre nás osobne bolo vo vzťahu veľmi dôležité si na začiatku vzťahu povedať si, ako chceme tento vzťah žiť. Dali sme si ako keby taký rámec - že určite spolu nechceme pred svadbou intímne žiť, nechceme sa vidieť nahí a nechceme sa dotýkať na intímnych partiách. Ďalej sme sa riadili tým, ako nás viedlo svedomie. To by som popísala tak, že svojho priateľa môžem pobozkať dva razy tak, že to navonok vyzerá ako rovnaký bozk, ale v skutočnosti medzi nimi môže byť veľký rozdiel. Ten rozdiel je v postoji môjho srdca. To znamená, či týmto bozkom chcem prejaviť priateľovi lásku, alebo mu tento bozk dávam len preto, aby som v prvom rade ja niečo “získala”.

Keďže píšeš, že tvoj priateľ je neveriaci, na tvojom mieste by som sa s ním skúsila porozprávať a vysvetliť mu svoj postoj v téme intímneho života pred svadbou. Že je pre mňa dôležité, aby sme si prejavovali, že sa máme radi, spôsobom, ktorý zodpovedá tomu, v akej fáze vzťahu sa nachádzame. A že keď ho pobozkám, chcem ho pobozkať preto, lebo mu chcem prejaviť lásku. Nie preto, že ja sa chcem cítiť fajn, a chcem naplniť prázdno vo svojom srdci. A to isté chcem aj od neho. 

Žehnáme vám obom a držíme palce v kráčaní týmto vzťahom. 

Soňa a Lukáš Valachovci


Potrebuješ aj ty poradiť vo vzťahu? Neboj sa a napíš nám svoju otázku cez tento formulár (klik sem) - tvoju otázku vieme zverejniť aj anonymne a zmeníme aj údaje, cez ktoré by ťa ktokoľvek mohol identifikovať ako to môžeš vidieť aj v tejto poradňovej otázke.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!