Z poradne: Mama môjho snúbenca nám ničí vzťah. Je lepšie obmedziť s ňou kontakt?

Manipulácia, citové vydieranie, riešenie svojho syna cez rôznych kňazov, osočovanie jeho osoby a dokonca už aj osoby a rodiny snúbenice. Takúto situáciu nám opísalo v našej poradni Bezhraničnej dievča, ktorému záleží na jej vzťahu, ale aj na vzťahu jej budúcej svokry a jej snúbenca. Napriek snahe vyriešiť túto situáciu pokojne, to nestačí a snúbenci majú teda dve možnosti. Odpovedá psychologička Janka Bieščad Vindišová.

Z poradne: Mama môjho snúbenca nám ničí vzťah. Je lepšie obmedziť s ňou kontakt?
Foto: © freepik.com

Otázka:

Ahojte,

chtěla bych poprosit o radu. Mám skvělého snoubence a plánujeme svatbu. Snažíme se žít v čistotě a pracovat na sobě i na vztahu. Bohužel si zažíváme velké trápení s jeho maminkou. Je to věřící člověk, co chodí každý den do kostela, ale stejně dokáže udělat z ničeho velké peklo. Několikrát jsme se kvůli ní skoro rozešli, ale zpětně vidím že Panna Maria nás provází a vždy, když byly problémy, jsme je dokázali s ní a s Boží pomocí překonat.

Kdybych měla vše vypisovat, bylo by to i na knížku. Zajímalo by mě, jak se řeší tyto situace, kdy rodič jednoho ze snoubenců vyloženě nepřeje, chodí od kněze ke knězi a neustále svého syna řeší a háže na něj špínu. Přesně s tím máme problém. Bohužel to bylo vyhrocené i tak, že maminka od mého snoubence začala házet špínu i na mě a na moji rodinu. Opravdu jsem se snažila na tom vztahu s ní pracovat, i když jsem ji prohlédla celkem rychle a zjistila, že se jedná o manipulátora, který umí i velmi dobře citově vydírat. Jenže jakoby se mé snahy o budování vztahu ignorovaly, vždy jen připomíná co vše udělala ona a že my jsme se nijak nesnažili.

Zaujal mě váš příspěvek na facebooku, kde je psané že lidi, co nám zhoršují naše psychické problémy, nám za to nestojí. Zajímal by mě váš pohled na takovou situaci, kdy mám skvělého snoubence, ale jeho maminka mě stála už tolik nervů, že opravdu mi to moji psychiku dost zhoršilo. Je dobré snažit se vztah s maminkou budovat dál, nebo v těchto případech je omezení kontaktu nejlepší možnost? Dost nad tím přemýšlím, protože pokud dá Pán, chtěli bychom pak děti, a mám strach z toho, co s ní ještě zažijeme.

Další mojí otázkou je, myslíte že by se něco změnilo k lepšímu, kdyby se snoubenec už odstěhoval do pronájmu? Momentálně bydlí doma u rodičů. Budu moc vděčná za odpověď. Zároveň moc děkuji za vše co děláte.

S pozdravem


Odpoveď psychologičky Mgr. Janky Bieščad Vindišovej, PhD.:

Po prečítaní príspevku mi prichádzajú na myseľ slová evanjelia: "Preto muž opustí otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele." (Mk 10, 7-8)

Schopnosť opustiť rodičov (fyzicky i psychicky) pre milovanú ženu je známkou osobnostnej zrelosti a svedectvom lásky voči tej, s ktorou sa plánuje stať jedným telom. 

Netrúfam si a neprináleží mi hodnotiť osobnosť mamy vášho snúbenca, na druhej strane vami popisované správanie (maminy) nemožno považovať za správne. Žiaľ, často dokážu najväčšmi ublížiť tí, ktorí sú nám najbližší.

Dôvody môžu byť rôzne - vlastné zranenia, osobnostné poruchy či patologická naviazanosť, keď je dospelé dieťa "milované" až príliš. Napriek tomu je dôležité pripomenúť, že vy i snúbenec v prvom rade nesiete zodpovednosť za svoj vzťah, najmä ak smeruje k uzavretiu sviatosti manželstva. V ťažkej situácii je dôležité vnímať, ako reaguje váš nastávajúci - je schopný zastať si vás a postaviť sa na vašu stranu? Je ochotný "opustiť" matku? Dokážete spolu komunikovať o vašom prežívaní vzniknutej situácie? Ste si v náročných chvíľach a vzťahoch navzájom oporou? Pozitívne odpovede na tieto otázky sú mimoriadne dôležité.

V prípade, že sa vo vzťahu ťažko dýcha a k ťaživej atmosfére prispievajú hoci aj blízki ľudia, je naozaj zodpovedné vytvoriť si určitý odstup, a to aj za cenu minimalizácie kontaktu. Po vzájomnej dohode môže ísť o rozumné a pre ďalší rozvoj vzťahu prospešné riešenie. 

Je možné, že v budúcnosti bude maminka potrebovať vašu pomoc a starostlivosť. Dovtedy však máte vzácny čas vybudovať vlastnú novú rodinu na pevných základoch.

Podstatným krokom k väčšej autonómii môže byť práve odsťahovanie vášho snúbenca. Bývanie v prenájme je finančne náročnejšie a možno i menej komfortné, získaná sloboda a integrita je však hodna určitej obety.

To všetko možno urobiť so zachovaním postoja úcty a rešpektu vo svojom srdci, napriek tomu, že nebudete s jeho mamou v kontakte.
Úvodný citát zo Svätého písma pokračuje slovami: "A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje." (Mk 10, 8-9). Nezabudnite, že skutočne záleží predovšetkým na tom, aby nikto a nič nemohlo ohroziť jednotu, ktorá sa medzi vami dvoma rozvíja.


Potrebuješ aj ty poradiť vo vzťahu? Neboj sa a napíš nám svoju otázku cez tento formulár (klik sem) - tvoju otázku vieme zverejniť aj anonymne a zmeníme aj údaje, cez ktoré by ťa ktokoľvek mohol identifikovať ako to môžeš vidieť aj v tejto poradňovej otázke.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!