11 tipov, ako si zachovať čistotu

Priznajme si to, praktizovanie čistoty je ťažké. Keď príde túžba po náklonnosti a intimite, môže nás to vtiahnuť na dosiaľ nepoznané miesta: duševne, emocionálne aj fyzicky.

11 tipov, ako si zachovať čistotu
Foto: © freepik.com

​Tu je 11 tipov, ktoré ti pomôžu ostať čistým:

11. Neuspokoj sa s málom

Musím byť úprimná; za mojich čias som chodila s niekoľkými nie veľmi dobrými chlapcami. V dôsledku toho som zo vzťahov vyšla zranená a vyčerpaná. To, s kým chodíš, je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré urobíš. Neuspokoj sa s náladovými dievčatami alebo nevyzretými chlapcami. Zaslúžiš si toho najlepšieho, ktorého Boh pre teba má.


10. Zachovaj si rovnováhu

Keď ťa trafí "Amorov šíp", je veľmi jednoduché úplne sa nechať opantať druhou osobou alebo stráviť väčšinu dňa jej mentálnym prenasledovaním. Sme stvorení na to, aby sme uctievali. Výzvou ale je neurobiť si modlu z druhej osoby. Len Boh nás môže naplniť, takže ostaň v rovnováhe.


9. Poznaj svoje hodnoty

Čistota je cnosť a voľba. Nemôžeme len rozpačito pokrčiť plecami, keď sa nás niekto opýta, prečo si vyberáme čistotu. Uvedom si, prečo je dôležité čakať.


8. Múdro si vyberaj svojich priateľov

Každý z nás potrebuje podporný tím. Ak si hral nejaké tímové športy, tak vieš, že ubrániť sa pred súperom dokážeš jedine vtedy, ak máš spoluhráčov, ktorí ti „kryjú chrbát“. Potrebujeme priateľov, ktorí pomôžu, keď prídu pochybnosti a dvihnú ťa zo zeme, keď máš pocit, že sa vzdávaš. Nájdi si priateľa a „poradcu“, ktorý ťa podporí a naučí ťa zodpovednosti.


7. Nastav si presné fyzické hranice

„Chcem ostať čistým“ nepomáha, ak nevieš, čo to presne znamená. Poznaj svoje presné fyzické hranice. To nás posúva k ďalšiemu bodu:


6. Otvorene HOVOR o týchto hraniciach

Rozprávaj sa s osobou, s ktorou chodíš, o čistote a jasných hraniciach. Rozprávaj o týchto hraniciach aj vtedy, keď váš vzťah ešte vôbec nie je fyzický. Nečakaj s týmto rozhovorom až dovtedy, keď sa dostanete do postele. Inak dobrovoľne zlyháš vo svojej snahe ostať čistým. Nalaďte sa na úspech tým, že budete mať obaja na čistotu rovnaký názor.


5. Vyhýbaj sa pokušeniu

Pozeranie filmu pod dekou, keď nie sú rodičia tvojej priateľky doma, nie je najlepší nápad. Stráviť noc u svojho priateľa na internáte alebo v jeho byte, kde ste si vypili, je receptom na katastrofu.
Cesta za prežívaním čistoty je o rozhodnutiach, ktoré ti dovolia žiť v slobode a zabránia ti byť otrokom pokušenia. Je dôležité poznať svoje hranice. Takže sa vyhýbaj:

  • Filmom / správam so sexuálnym podtónom / flirtovaniu, ktoré ťa sexuálne prebúdza
  • Požívaniu alkoholu
  • Neskorým nociam v dráždivých podnikoch
     


4. Stráž si svoje oči

Písmo nám hovorí, že oči sú oknom do duše (Mt 6, 22). Takže si stráž svoje oči. Ak bojuješ s pornografiou alebo masturbáciou, vyhľadaj pomoc. Čistota je o tom, že si chrániš svoju sexualitu vo všetkom: v tom, čo pozeráš, počúvaš, v tom, ako sa obliekaš a rozprávaš. Je to spôsob žitia vo svätosti.


3. Vstaň, keď padneš

Počas tejto cesty narazíš na prekážky. Satan chce, aby si uveril, že je príliš neskoro a že to nedokážeš. Ak si už mal sex alebo niekomu dal tento dar, nie je to koniec sveta. Len vstaň. Choď na svätú spoveď a upri svoj zrak na Ježiša.


2. Buď odvážny

Nie je to jednoduché. Ocitneš sa v situáciách, ktoré nie sú veľmi príjemné. Tvoji priatelia sa budú nevhodne vyjadrovať. Chalani možno povedia nejaké neslušné vtipy. Tvoji priatelia si možno budú chcieť budúci víkend pozrieť 50 odtieňov sivej a ty si budeš musieť stáť za svojim názorom. NIE JE to jednoduché... ale... stojí to za to. Nie si sám. Dokážeš to... s Ním.


1. Ostaň blízko Boha

Viac ako akýkoľvek atraktívny objekt tvojho záujmu, Boh ťa chce vziať na krásnu cestu lásky s Ním. On chce rozhýbať tvoje srdce a doviesť ťa k slobode. Ak bojuješ so zachovaním čistoty, začni tak, že padneš na kolená a pomodlíš sa: Zmeň moje srdce. Budeš počuť, ako ťa Boh prebúdza k novému životu, k novej túžbe, k láske a slobode.


Autor: Mary Bielski
Preklad: Mirka Strážiková
Originál: http://chastityproject.com/2015/08/10-tips-to-stay-chaste/

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!