5 typov ľudí, ktorých by ste si nikdy nemali vziať - Bezhranicnalaska.sk

5 typov ľudí, ktorých by ste si nikdy nemali vziať

Keď majú ľudia budovať zdravý vzťah, je dôležité mať správne ingrediencie. Tak, ako keď sa pečie koláč – človek nemôže nasypať šálku soli do cesta a čakať, že koláč bude chutný. Bola som svedkom nespočetného množstva vzťahov, v ktorých ľudia pracovali s nesprávnymi ingredienciami, a napriek tomu stále dúfali, že to bude fungovať.

5 typov ľudí, ktorých by ste si nikdy nemali vziať

​Naučte sa vidieť červené (a žlté) karty!

Zažili ste už niekedy situáciu, kedy vám všetky okolnosti ukazovali, že to nebude fungovať, ale napriek tomu ste robili všetko pre to, aby to šlo? Ja určite. Spomínam na dobu, kedy som lietavala do zámoria a balievala si kufre vážiace o pekných pár kíl viac, než je povolené. O pár hodín neskôr som sa potom pri kontrole batožiny samozrejme tak akurát trápila nad rozhádzaným obsahom mojich batohov  po podlahe letiska sotva niekoľko minút pred odletom.

Ale k veci, spomínam aj na rôzne typy chlapcov, s ktorými som v mladosti randila. Hoci si spätne uvedomujem, že boli označení  “žltými aj červenými kartami“, tak veľmi som s niekým túžila byť, že som tieto výstražné znamenia ignorovala a snažila sa, aby nám to fungovalo. Ďakujem Bohu, že ma uchránil a dal mi múdrosť ukončiť to skôr, než to medzi nami začalo byť vážnejšie.

Mnohí z nás robia vo vzťahoch túto chybu. Či už sme prevalcovaní emóciami alebo hnaní strachom zo zlyhania, pustíme sa do vzťahu alebo ostávame vo vzťahu, v ktorom nám všetky okolnosti vravia: „Nebude to fungovať“. Napriek tomu sa tak urputne snažíme udržať ho. Koľkokrát chytíme opraty do svojich rúk a snažíme sa zmeniť ľudí, s ktorými randíme miesto toho, aby sme ustúpili a nechali Boha účinkovať v našich životoch. Zabúdame pritom na podstatný znak zdravých vzťahov, a síce, že tie nikdy nie sú silené. Myšlienky a činy v nich idú ruka v ruke, dláždiac cestu dôvere, komunikácii a rastu.

Keď majú ľudia budovať zdravý vzťah, je dôležité mať správne ingrediencie. Tak, ako keď sa pečie koláč – človek nemôže nasypať šálku soli do cesta a čakať, že koláč bude chutný. Bola som svedkom nespočetného množstva vzťahov, v ktorých ľudia pracovali s nesprávnymi ingredienciami, a napriek tomu stále dúfali, že to bude fungovať.

Samozrejme, každý má svoje chyby a sme povolaní stáť pri svojich drahých tak, ako pri mne stáli letiskoví kontrolóri, ale vlastnosti, ktoré nižšie uvádzam, sú významné červené karty, hlavne vtedy, ak sa človek na nich nesnaží zapracovať:

Nevedomý závislák

Či už hovoríme o jedle, sexe, drogách, alkohole, porne, gamblerstve alebo videohrách – závislosť je akákoľvek škodlivá aktivita v našich životoch, narúšajúca pohodu. Závislosť človeku zasahuje do života spočiatku pomaličky, nebadane, až v ňom nakoniec nenechá žiadne miesto pre niekoho alebo niečo iné. Nie je to niečo, z čoho môžeš uniknúť kedykoľvek sa rozhodneš. Schmatne tvoj život a postupne zasiahne každú časť tvojho života. Závislá osoba nie je pripravená na seriózny vzťah, tobôž nie na uzavretie manželstva, pokým aspoň nezačne kráčať cestou k uzdraveniu. Zotavenie vyžaduje mnoho času, energie a sebazaprenia. Ak už chodíš so závislým človekom, je veľká pravdepodobnosť, že skôr či neskôr sa stane jedna z týchto dvoch vecí: buď sa ty staneš prekážkou jeho uzdravenia alebo on prekážkou tvojho rastu. Cúvni, kým je ešte čas a nezraníte sa navzájom ešte viac.

Podvodník

Svojho času som spoznala dievča, ktorej priateľ veľmi klamal. Klamal v maličkostiach – ako dlho pracoval alebo koľko má so sebou peňazí na výlete. A klamal jej aj v dôležitých veciach – kde bol alebo s kým si vyrazil von. Z lásky a záväzku k nemu si ale vždy našla výhovorky, ktorými pred sebou ospravedlnila jeho klamstvá a naďalej bola s ním. Po 6 rokoch, keď sa stena ich dôvery zbúrala už kompletne, sa ich manželstvo rúca ako domček z karát. Ak vo vzťahu nie ste k sebe úprimní, neveríte si. A ak vo vzťahu nemáte vzájomnú dôveru, nemáte ani vzťah. Osoba, ktorá nie je úprimná vo veľkých, a o to viac i v malých veciach, je osoba, ktorá musí niečo skrývať. 

Násilník

Násilie sa prejavuje v rôznych podobách, formách a intenzite. Či už je to manipulácia, emocionálny alebo psychický nátlak, sexuálne zneužívanie alebo prekrúcanie Božích slov na vydieranie v otázkach viery – v takomto vzťahu jedna osoba využíva svoju silu či pozíciu na kontrolovanie a zraňovanie toho druhého. Zdravé vzťahy však nikdy nie sú jednostrannou záležitosťou. Nie sú o moci, manipulácii, kontrole, ale o tom, že sa dvaja ľudia ľúbia a sú schopní obetovať sa pre seba navzájom. Násilie teda nemá žiadne miesto pod strechou úprimného a láskyplného manželstva.

Nedostupný

Nedostupnosť je jedna zo špecifických rýs nezdravého vzťahu, hoci nie až tak viditeľná ako ostatné. Citovo neprístupná osoba nie je zapojená do vzťahu tak, ako by mala. Niečo (alebo niekto) jej kradne pozornosť, ktorú by mala vkladať do vzťahu. Môže ním byť alkoholik, workoholik, alebo chronický podvodník, vždy však majú spoločnú črtu – nedávajú do vzťahu všetko. A nikdy ani nebudú. Ľudia často ostávajú v takýchto vzťahoch, čakajúc na zázrak, na zmenu. Ale ak je už randenie postavené na jednostrannom snažení, manželstvo nebude iné. To, čo sa deje počas chodenia, sa v manželstve nezmení len preto, že si nasadíte prsteň. Ochráň svoje srdce pred zlomením a smútkom lepším výberom.

Neospravedlniteľný narcista

Zdravé manželstvá sú postavené na neustálej snahe dvoch ľudí sa navzájom ľúbiť a obetovať tomu druhému. Tak prečo sa v našich vzťahoch uspokojíme aj s chabým kompromisom? Samoľúby človek je tak zahľadený do seba, že nemá priestor pre toho druhého. Je to skrátka typ človeka, ktorého povaha vidí iba jeho samého a chýba mu základná empatia či schopnosť obetovať sa. Žije svoj život izolovane od druhých, aj keď je v zväzku s druhým človekom. Jeho plány a rozhodnutia sledujú iba vlastné záujmy, bez ohľadu na partnerove potreby. Je schopný ísť za svojimi cieľmi aj cez mŕtvoly. A osoba, ktorá žije svoj život ako samostatnú jednotku už teraz, nebude v budúcnosti iná.

Randenie je ideálny čas na to, aby ste identifikovali tieto červené karty vo vzťahu oveľa skôr, než vtedy, keď už budete nosiť prsteň. Keď ich zaregistrujete, pamätajte, že červená znamená stop a pozbierajte všetku svoju odvahu na to, aby ste boli schopní zmeniť smer a uzdraviť svoje vzťahy. Vstupom do manželstva si vyberiete niekoho, s kým budete kráčať po ceste životom. A to je dlhá cesta. Buďte si teda istí, že ste sa rozhodli správne.

Autor: Debra Fileta
Originál: http://www.relevantmagazine.com/life/relationships...
Preklad: Veronika Teťáková

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!