Boh povedal: "Ona je tá pravá." - 5 mýtov, ktorým veríme

Ak sa pohybujete v spoločnosti slobodných kresťanov, ktorí majú živú vieru a úprimný vzťah s Bohom - možno ste už niekoľkokrát narazili na tento typ vecí, prípadne máte vlastnú skúsenosť. Úplne veríme, že Boh sa o nás stará. Že vášnivo a dôverne do nás investuje a teda s nami aj rozpráva, nevynímajúc oblasť vzťahov. Je tu však niekoľko presvedčení, ktoré ovplyvňujú, ako načúvame Božiemu hlasu.

Boh povedal: "Ona je tá pravá." - 5 mýtov, ktorým veríme
Foto: © unsplash.com

Mýtus č. 1: Je tu “tá pravá/ ten pravý.”

Páči sa mi myšlienka, že je tu tá pravá/ten pravý. Niekto, kto nám je predurčený a s kým sa budeme dokonale dopĺňať. S kým budeme žiť “šťastne až naveky”. Romantické komédie, online príbehy, príspevky na Facebooku a dokonca aj niektoré kresťanské knihy milujú teóriu “toho pravého”. Prekvapivo, a našťastie, to nie je pravda. Verím, že existuje ten, ktorého si vyberiete a koho si zoberiete. Ale neverím, že existuje len ten jeden/tá jedna, ktorá nás ako jediný/á bude dopĺňať. Celý tento koncept je založený na Platónovej teórii, ktorý predpokladal toto: Zeus (antický grécky boh) sa cítil byť ohrozený narastajúcou ľudskou populáciou. Človeka teda rozdelil na dve polovice. Jednu polovicu umiestnil na jednu pologuľu a druhú polovicu človeka na tú druhú. Ľudia boli teda zaneprázdnení hľadaním svojej “druhej polovičky” a nezaoberali sa zosadením bohov z Olympu. Aj keď tomu väčšina z nás neverí, stále máme tendenciu fantazírovať o nájdení tej našej polovičky, ktorá nám je predurčená. 

Poďme sa na to pozrieť prakticky. Bolo by od Boha kruté, ak by nám dal len jednu možnosť. Príklad: Matt a Mary boli predurčení zobrať sa. Ale Matt stretol Susan a oženil sa s ňou. Susan sa pôvodne mala vydať za Sama. Teraz musí Sam nájsť niekoho iného a Mary takisto. Obaja si berú nesprávnych ľudí a tým spúšťajú reťazovú reakciu, ktorej následkom je narušenie dokonalej harmónie pre ostatných. Ďakujeme pekne, Matt! 

Namiesto toho, aby sme sa na svojho potencionálneho budúceho manžela/manželku dívali ako na toho jediného, ktorý nám je súdený - dajme priestor Bohu, ktorý nám ukazuje veľa ďalších, s ktorými by to mohlo fungovať.

Prirovnajme ľudí k príchutiam. Každý človek predstavuje jedinečnú príchuť. Ty však nehľadáš jedinú možnosť spojenia. Hľadáš niekoho, s kým sa môžeš spárovať. Povedzme, že si arašidové maslo. Možno nájdeš želé. (pozn. Američania konzumujú chlieb s arašidovým maslom a želé) Je to perfektné a veľmi dobrá kombinácia. Ale nie je to jediná možnosť. Takisto môžeš nájsť palacinky, sušienky, čokoládu, banány... s ktorými takisto vytvoríš chutnú kombináciu. Neexistuje jeden dokonalý strih. Máš veľa ďalších možností spárovania. 

Mýtus č. 2: Boh to povedal, tak musím poslúchnuť. / On mi ho/ju vybral. 

Boh je láska. Jednou z dôležitých vecí ohľadom lásky, je možnosť voľby. Práve to robí lásku silnou. To je to, čo robí romantickú lásku príjemnou. Nechcem, aby mi manželku odovzdal diktátor, ktorý ju núti, aby si ma vzala. Ani nechcem, aby si myslela, že si ju beriem, pretože mi to bolo povedané. Chcem, aby bola žiadúca a vyvolená v partnerstve s Bohom. A aj ja chcem byť vybraný. 

Zváž si toto: Boh je najlepší vzťah s akým sa kedy môžeš stretnúť. Je dokonalou láskou, dáva dokonalú lásku, nemá batožinu, má vždy čo dať, vie presne čo je pre teba dobré a doslova položil svoj život, aby si mohol žiť a prosperovať. Ak Boh, ktorý je dokonalým vzťahom, ťa nenúti do tohto vzťahu so sebou samým, ale dáva ti na výber, prečo by ťa mal nútiť do vzťahu s niekým iným? Dáva ti možnosť zvoliť si vzťah s Ním a takisto aj s niekým opačného pohlavia.

Myslím si, že často chceme, aby nám Boh presne ukázal, kto je ten/tá určená pre nás. Prečo? Aby sme sa nemuseli rozhodnúť my, bojíme sa bolesti alebo máme strach, že si svojím rozhodnutím pokazíme život. Myslíme si, že ak za nás vyberie Boh, bude to perfektné a bez problémov. Realita však je, že ste stále dvaja ľudia s rôznymi osobnosťami, názormi, možnosťami a históriou, ktoré sa spájajú a učia, čo to znamená stať sa jedným celkom. To, že Boh schvaľuje váš vzťah neznamená, že nebudete mať problémy. On však vie, že to pre vás oboch skončí dobre (v raste a podobnosti s Ježišom). 

Mýtus č. 3: Boh ju na mňa upozornil! / Boh mi povedal.

Pred niekoľkými rokmi mi Boh dal iniciály a popis mojej budúcej manželky. O pár týždňov neskôr som stretol dievča, ktoré vyhovovalo opisu. Nebola to, čo som čakal, ale pomyslel som si: “Dobre, ak je to Tvoja vôľa - idem do toho,” a prenasledoval som ju. Nič z toho nebolo. Bol som trochu zmätený, ale uľavilo sa mi. O pár mesiacov mi Boh ukázal ďalšie dievča. Po ceste domov som cítil, ako ma Boh šťuchá: “Čo si myslíš o Susan?” Myslel som si, že je milá, ale nebola veľmi môj typ, no snažil som sa byť poslušný,: “hmm... neviem. Myslím, že ak je to moja budúca manželka, pokúsim sa...” Tu ma Boh slušne prerušil: “Nehovoril som: Je to tvoja manželka. Povedal som: Čo si myslíš o Susan?” . V tej chvíli som pochopil všetky tie roky mätúceho prenasledovania žien. Boh nebol diktátor, ktorý poukazoval na to, ktorá to má byť. Bol Otec, ktorý sedel vedľa svojho syna, šťuchal ho lakťom a hovoril: “ Hej, čo si o nej myslíš? Je dosť dobrá.” Potom zapojí to, ako Jeho syn zareagoval. 

Mnohokrát počujeme Boží hlas a vysvetľujeme si Jeho slová cez vlastné filtre, podľa toho v čo veríme. Keď mi Boh povedal: “A čo ona?” Rozumel som - “Je to tvoja manželka”, pretože som veril, že existuje len jedna možnosť a čakal som, kým na ňu spadne šíp a ukáže mi ju. 

Áno, verím, že Boh vie, za koho sa nakoniec ožením. No tiež verím, že Boh kráča so mnou uprostred mojej cesty, aby som objavil, čo potešuje moje srdce než by mi diktoval ako to skončí. Je to viac o objavovaní mňa samého, o slobode a o tom, ako milovať. On oslavuje vždy, keď nájdem na žene niečo atraktívne a odvážne sa o ňu usilujem. Ako dobrý Otec má potľapká po chrbte, pretože som vstal, dal láske šancu, miloval som dobre a spojil som ju s Ním. 

Mýtus č. 4: Boh to povedal, takže to potrebujem uskutočniť.

Ako prvé si teraz vydýchni. Daj dole ten tlak z chrbta. Nie je tvojou zodpovednosťou ubezpečiť sa, že si ju/ho vyhral, zlákal, presvedčil a urobil všetko správne. Skôr pracuješ na dôkaze prísľubu, než aby si sa skutočne tešil a vyberal človeka. Ak Boh skutočne urobil vyhlásenie, že sa vy dvaja dáte dokopy, potom je na Ňom, aby to splnil. Nie na tebe. (Filipanom 2, 13). Tvojou úlohou je kráčať s Bohom, udržiavať otvorený rozhovor a skutočne milovať. 

Ak ti Boh povedal, že sa vy dvaja zoberiete – nehovor to tomu druhému. Nechaj na Ňom či a kedy to jej/jemu povie. Nie je to tvoje tajomstvo, ktoré môžeš zdieľať. Keď povieš druhej osobe: “Boh mi povedal, že sa vezmeme”, stane sa nasledovné:

  1. Zoberieš jemu/jej možnosť voľby

  2. Zmanipuloval si ju/ho

  3. Zobral si jej/jemu cestu s Bohom

Nie je to zábava pre nikoho. Ak sa zoberiete, bude neskutočne krásne, keď si na svadobnej ceste budete môcť povedať, ako ťa (vás) Boh celý čas viedol. 

Mýtus č. 5: Ak to nevyšlo, nepočul som predtým Boží hlas. 

Toto je lož od nepriateľa, aby zmiatol tvoj vzťah s Bohom. Áno, možno si nepočul všetko tak jasne, ako si chcel. Alebo možno Boh pracoval u vás oboch na niečom, čo bolo pre vás dobré, len to neskončilo manželstvom. Boh však nerozmýšľa ako my. Nehovorím o príležitostnom randení a zahrávaní sa s niekoho srdcom, ale verím, že Boh môže aj prostredníctvom randenia pracovať na našej slobode a celistvosti, aby sme sa čoraz viac stávali podobní Kristovi - výsledok nemusí byť vždy manželstvo. Boh sa nebojí rozchodu ako my. Cez randenie som sa naučil, ako byť odvážny, ako dať svojmu srdcu hlas, ako milovať bez očakávania na oplátku, ako lepšie počúvať, ako variť a upratovať (snaha zapôsobiť na ženu je silná motivácia), ako tvrdo pracovať, ako si užívať život a nielen pracovať, ako oveľa lepšie komunikovať, ako intenzívnejšie zapájať Boha do všetkých oblastí môjho života a ako načúvať, aby som vedel milovať ľudí nad moje možnosti. Ak mám ísť do vzťahu (aj keby sme sa rozišli), ale moja perspektíva je lepšia ako kým som ju stretol, potom nemôžeme prehrať ani jeden. Láska je o tom, čo môžete dať - nie o tom, čo môžete dostať. V každom vzťahu alebo prenasledovaní, Boh urobil niečo nielen v mojom živote, ale aj v jej. 

Pravda: 3x áno

Posledná vec, vráťme sa k výberu partnera. Na to, aby vzťah fungoval, je potrebné mať 3x áno. Tvoje áno. Jej/jeho áno. Božie áno. Ak máte 2/3, nefunguje to. Ak vy dvaja máte áno, ale Boh hovorí: “Toto pre vás dvoch nie je dobré”, nebude to fungovať. Môžeš si ju vybrať, Boh to môže schváliť, ona/ on však nemá záujem - máme 2/3, nefunguje to. Boh neobíde tvoju slobodnú vôľu ani tvoj výber. Všetci traja máte vo vzťahu slovo. Keď všetci dáte zelenú, môžete pokračovať a zistiť, kam to povedie.

Boh je dôverne zapojený do tvojho single života, tvojho randenia a tvojho manželstva. Nebude nič diktovať vášmu budúcemu partnerovi a ani tebe nebude nič diktovať, aby si sa podriaďoval ako robot. Povedie ťa v tvojich túžbach presne k tej/tomu, ktorá/ý sa k tebe bude perfektne hodiť, aby ste vytvorili skvelý pár! Potom si môžete zvoliť, či chcete obaja vo vzťahu pokračovať a zaviazať sa alebo nie. Môžeš Bohu dôverovať. On ťa bude viesť k Životu. Popros Boha, aby ti ukázal, čo hľadáš v budúcom partnerovi, a kto by bol dobrou voľbou. Potom požiadaj o odvahu urobiť kroky vpred a o nápady, ako pokračovať v tomto vzťahu. Buď statočný. Vzťahy môžu byť chaotické, ale láska stojí za to riziko.


Autor: Abram Goff

Preklad: Miroslava Valčáková

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!