Čoho sa ako žena nevzdať, ak chcem vzťah

Milujem rozhovory. Predovšetkým tie, počas ktorých sa otvára srdce človeka a dovoľuje nahliadnuť do jeho najhlbších kútov. Práve tam sa skrývajú najcitlivejšie pocity, nádeje,
radosti i trápenia. Veľakrát sme sa rozprávali s mladými dievčatami aj dospelými ženami o vzťahoch, ktoré ich sprevádzajú. Ich postrehy, zážitky a dojmy sme preniesli do metafor.

Čoho sa ako žena nevzdať, ak chcem vzťah
Foto: © unsplash.com

Kristova jabloň

Si vzácna Božia dcéra. Postupom času dozrievaš do krásy a nádhery svojho srdca. Možno máš pocit, že už pridlho čakáš na ,,toho pravého”. Dívaš sa na vzťahy iných a premýšľaš, čo robíš zle, že Boh nepožehnal aj tebe pekný vzťah. Uisťujem ťa: Boh na teba nezabudol. 
Práve naopak, mal pre teba pripravený plán, než si sa narodila. Si krásnym plodom Božej lásky.
Predstav si, že si takýmto plodom na jabloni. Niektoré jablká rastú nižšie na konároch. Iné sa nachádzajú na ťažko dostupných miestach. Okoloidúci rýchlo oberú jablká na spodných konároch jablone. Najmä tie, ktoré sú ľahko dosiahnuteľné. Samovoľne padajú na zem a ponúkajú sa. Takto dobrovoľne opúšťajú strom. Lenže ostávajú na zemi a časom začínajú hniť. Ty si jablkom na jabloni, ktoré sa týči priamo k nebu. Láskyplné lúče ťa hrejú každý deň. Čerpaj silu zo stromu, ktorý ti je ochrancom, oporou i životnou silou. Nemaj strach, že ostaneš nepovšimnutá. Za ten čas, kým ostatné jablká opadávajú a miznú zo stromu, tak jeden muž vyrába rebrík len preto, aby sa k tebe dostal. Ver tomu, že si príde priamo po teba. Keď ten deň nastane, uvedomíš si, že to stálo za to počkať si na muža, ktorý vynaloží úsilie a prinesie obetu, aby ťa získal. 

Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom.” (Kaz 3,1)

Chlieb

Zúfalé pocity nás niekedy vedú k zúfalým činom. Hovoríš si: „Viem, že som chcela veriaceho chlapca. Ale nevadí, že tento neverí.  Ja ho dokážem s Božou pomocou zmeniť. Ostatní už majú vzťah. Chcela by som ho mať aj ja, tak prečo to aspoň s týmto mužom neskúsiť? Mám už svoje roky. Možno nikto lepší už nepríde.” 

Predstav si, že máš neuveriteľnú chuť na chlieb. V meste je vychýrená pekáreň, kde robia najlepší chlieb široko-ďaleko. Láskavý pekár, ktorý má dlhoročné skúsenosti, s láskou vyrába a predáva domáce pečivo. Keď za ním prídeš, zistíš, že má všetky možné druhy koláčikov. Bagety, rožky, slané aj sladké pečivo. Z každého len jeden kus. Má všetko, na čo si spomenieš, až na tvoj chlieb. Ten je ešte v peci. Si veľmi hladná a premýšľaš, čo robiť. Môžeš si kúpiť moravský koláč, pletenku, syrový croissant alebo hocičo iné. Keď nevydržíš čakať, neodoláš hladu a kúpiš si jeden koláč. Na chvíľu ťa zasýti. Tesne po tvojom odchode príde niekto, kto má záujem si kúpiť koláč,  ktorý si práve dojedla. Odchádza s prázdnymi rukami, pretože je sklamaný. Keď sa však rozhodneš počkať a s trpezlivosťou budeš hľadieť na zákazníkov, ktorí si kupujú iné pečivo, ucítiš úžasnú vôňu čerstvo upečeného chleba. Pekár ti ho prinesie priamo z pece. Trpezlivo si čakala, kým si nakúpili ostatní zákazníci. S rovnakou trpezlivosťou hľadel pekár po celú dobu do pece. Dával pozor, aby mohol upiecť chlieb s najlepšou chuťou a kvalitou. Nepúšťaj sa bezhlavo do vzťahov.  Rýchle rozhodnutia prinesú viac škody ako úžitku. Neboj sa predkladať Bohu otázky. Raď sa s Ním a modli sa k Nemu. Ver, že tvoje prosby nezostanú bez odpovede.

Trpezlivý má veľa rozumu, prchký však vyvádza priam bláznovstvo.” (Prís 14,29)

Diamant

Keď sme zaľúbené, často nosíme ružové okuliare. Cítime motýliky v bruchu. Myslíme si, že práve to je láska a k správnemu vzťahu patrí iskra. Ak ju pri niekom necítime, tak nemá zmysel skúmať toho človeka viac do hĺbky. Položme si otázku: „Má väčšiu hodnotu kus dreva alebo diamant?” Takmer všetci by sme odpovedali, že diamant. Je nádherný, nablýskaný a predstavuje prestíž. Raz za pár rokov ho ukážeme na nejakej spoločenskej udalosti. Ostatné dni je však zamknutý v trezore. Neprináša žiaden úžitok, pretože sa obávame, že ho niekto ukradne. Na prvý pohľad sa zdá byť drevo ako materiál minimálnej hodnoty. Nevyzerá nijak lákavo. Keď doň investujeme čas a energiu, dá nám oveľa viac úžitku, ako si vieme predstaviť. Strom dáva plody, z ktorých vyrastú ďalšie stromy. Tie môžeme použiť pri stavbe domu. .Nástroje z dreva zabezpečia obživu. Horiace konáre rozohrejú v krbe celý dom. Pri budovaní vzťahu, je dôležité vidieť veci, ktoré sú pod povrchom. Šialené pocity zaľúbenosti vyprchajú, ale láska ostane. Láska znamená milovať človeka takého, aký je. Je len na nás, či budeme milovať diamant alebo drevo. Charizma a dobrý vzhľad môžu pôsobiť príťažlivo, ale nerozhodujú o kvalite a hĺbke vzťahu.  

"Ak nehľadíme na to, čo je viditeľné, ale na to, čo je neviditeľné; lebo viditeľné je od času, ale neviditeľné je naveky." (Kor 4,18)

Zapamätaj si to najdôležitejšie: „Si Božia dcéra  ̶  dcéra Kráľa, všemocného a dobrého. Tvoj Boh je Bohom zázrakov, ktorý dáva dobré veci. A to nie je metafora.”


Autor: Alžbeta

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!