Nízke sebavedomie a single stav - Bezhranicnalaska.sk

Nízke sebavedomie a single stav

Téma sebavedomie bolo obsahom už mnohých článkov, poslednú dobu čoraz častejšie aj v kresťanských kruhoch. A pre veriacich mladých mužov a ženy vyskytujúci sa problém. Je ťažké nájsť zlatú cestu - určite to poznáš. Ruku na srdce, nízke sebavedomie zväčša začína v tom, že nevieme prijať samého seba a neveríme, že sa niekomu zapáčime.

Nízke sebavedomie a single stav
Foto: © pexels.com

Máme sklony buď sa úplne podceňovať alebo naopak určite poznáš ľudí, ktorých sebavedomie je niekde vo výšinách. A paradoxne, keď spoznávam čoraz viac mladých ľudí, ktorí naozaj pôsobia sebavedome (či už prehnane alebo zdravo), zisťujem, že o sebe naozaj pochybujú. V otázkach u opačného pohlavia nevynímajúc. Ženy sa nepovažujú za dostatočne príťažlivé, aby o ne niekto stál a muži zase za dostatočne atraktívnych, aby mohli vôbec o niekoho bojovať. A keď aj stretneš niekoho úžasného, neveríš, že by si ho/ju mohol práve ty niečím zaujať. 

Obdobie, keď nie si vo vzťahu a keď hľadáš a spoznávaš opačné pohlavie, môže byť v kombinácii s nízkym sebavedomím ťažké. Máš túžby, vieš, že musíš vykročiť zo svojej komfortnej zóny a do toho bojuješ so sebou samým. Potom je v tom celom zmätok, mladý človek je smutný, frustrovaný a točiaci sa v jednom kruhu. Nevravím, že stále, ale slabé chvíľky sa objavia a naštrbia tvoje sebavedomie ešte viac. To, že ťa už niekedy niekto odmietol a zranenia, ktoré si so sebou nesieme k tomu celému tiež neprispievajú. 

Pred nejakým časom som sa po dlhej dobe stretla s veľmi dobrým kamarátom. Je to naozaj dobrý chalan, poznáme sa od strednej a vždy som doňho tak trochu štuchala s babami. Vzťah ešte nemal, ale túži po ňom a modlí sa za to. Problém však je, že on čaká kým “niečo príde” a nerobí pre to nič (teda modlí sa), ale reálne ešte babu poriadne nepozval na rande. A tak čaká... Akurát, že Boh mu žiadne dievča do náručia nehádže. Zisťovali sme, kde je pes zakopaný. Záverom bolo, že on je naozaj presvedčený o tom, že oňho ženy nemajú záujem a že nevyzerá dosť dobre. Že nevie to a to, že nie je taký a taký. Koniec-koncov, že bude odmietnutý. Koľkí sa v nespĺňaní kritérií našli? 

Verím ti, že je ťažké udržať si zdravé sebavedomie v dnešnej dobe, kde nám predhadzujú ako by mal dokonalý muž či žena vyzerať a správať sa. Určite to nebudeš počuť prvýkrát, ale neexistuje univerzálny variant povahy či vzhľadu, ktorý by si mal spĺňať, aby si “zabodoval/a.” Každý preferuje niečo iné. Niekomu sa páčia muži, ktorí sú vysoký, niekomu naopak nižší, niekomu sa páčia okuliare, niekomu nie. Niekto má rád tichšie povahy a niekomu sú bližšie extrovertné typy. A u mužov je to tiež tak – niekomu prídu atraktívne športové typy, niekomu krivky, niekomu väčší zadok a niekomu menšie prsia. Nehovoriac o všetkých ďalších veciach, ktoré si prirodzene na tom druhom všímame a sú dôležitejšie ako vzhľad. Možno to vyzerá, že som vypichla len vizuálnu stránku – no ruku na srdce, nízke sebavedomie zväčša začína v tom, že nevieme prijať samého seba a neveríme, že sa niekomu zapáčime. Alebo, že z toho bude aj viac ako kamarátstvo. 

Chcem ti teda pripomenúť, že áno, máš ešte na čom pracovať, ale si stvorený presne tak, ako ťa Boh chcel. So všetkým, čo máš. To, že ťa niekto odmietne alebo nebude cítiť sympatie, či to nebude chcieť posunúť ďalej - to nevadí. Nech ti to nebráni spoznať tých ďalších/tie ďalšie, pre ktorých/ ktoré budeš perfektný! Bola by to veľká škoda, aby ťa nespoznali. A neber sa prosím, tak vážne. Či už sa budeš s niekým spoznávať a urobíš trapas, či budeš stresovať a bľabotať, len sa na tom zasmej a nerozoberaj to ďalej. Avšak neboj sa riskovať. Neboj sa ísť za ňou a osloviť ju, aj keď by to nevyšlo - skúsil si to. Väčšinou sú chlapi tí, ktorí iniciujú prvé kroky, preto teraz niečo špeciálne pre vás: Viem, že sa stretávate s rôznymi typmi žien a úprimne vám chcem povedať, prepáčte! Za všetky tie nie najkrajšie odmietnutia, ktorými ste si museli prejsť. Za to, že aj keď ste sa už k niečomu odhodlali, vaša odvaha nebola ocenená, ale naopak vaše chlapské ja utrpelo ranu a trápny pocit zahanbenia pretrvával ešte dlho. Ak ti ani neodpísala, zvolila hrubé slová - aj za ňu, prepáč. Povzbudzujem ťa však, aby si odvahu nestrácal. Ešte ťa možno odmietnu veľakrát, ale raz jedna ocení, aký si. Buď trpezlivý a neboj sa! Želám ti, nech vidíš seba samého tak, ako ťa vidí Nebeský Ocko.


 

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!