Päť rád na prvých 5 mesiacov manželstva

Už si si niekedy idealizovala určité obdobie života? Možno si premýšľala nad tým, aké to bude kráčať po chodbách strednej školy, aké budú tvoje promócie, alebo tvoj svadobný deň. Život je plný veľkolepých momentov, ktoré nás poznačia a vplávame vďaka nim do mora nášho osudu. No niekedy práve tá ideálna prechádzka po pláži, o ktorej si snívala, vyžaduje oveľa viac práce, než si si predstavovala.

Päť rád na prvých 5 mesiacov manželstva
Foto: © freepik.com

Je to nekonečný čas strávený pri počítači, keď sa snažíš nájsť najlepší čas na odlet, počítanie hodín, ktoré musíš odpracovať, aby si si to mohla dovoliť – a či ten výlet vlastne stojí za čas, ktorý stráviš jeho organizovaním. Popravde, toto je spôsob, akým fungujú tie najcennejšie veci na svete – niečo nás stoja, či už je to srdce, zraniteľnosť, dôvera, či skutočná strata.

Nechápte ma zle, tiež som si idealizovala obdobia života – často som zvykla snívať o tom, ako bude môj život vyzerať po svadobnom dni. Vedela som, že tu budú aj komplikované momenty, no hlboko vo vnútri som si predstavovala teplú náruč vždy, keď vojdem dnu, pozametanú dlážku, kým nám varím večeru a víkendy, počas ktorých vytvárame náš spoločný domov.

No aj napriek tomuto snívaniu tu existovalo niečo, čo by sme mohli nazvať tajomnou skrinkou manželstva, ktorá ide vybuchnúť, keď sa sama seba začneš pýtať: „Ako si vlastne spolu vybudujeme život?“ Alebo: „Akú osobu si chcem vziať?

Tá pravá stránka (na rozdiel od tých vychválených momentov v manželstve) je tvrdá práca, vďaka ktorej manželstvo stojí za to. Chcela by som, teda, zdieľať pár vecí, ktoré by som spätne aj ja rada vedela počas našich prvých piatich mesiacov manželstva.
 

Úloha manželky je dôležitá sama o sebe

Nie som si istá, čím to bolo, no počas prvých mesiacov manželstva som sa často zamýšľala nad tým, či je Elijah so mnou šťastný, alebo či vo vnútri zvažuje svoje „áno“. Treba povedať, že Elijah nerobil alebo nehovoril niečo, čo by vo mne malo vyvolať takéto pochybnosti, jednoducho to bola otázka, ktorú som mala hlboko v srdci a myslela som si, že mu to budem musieť dokazovať do konca života. Bola som presvedčená, že mu budem musieť ukázať, prečo som tou najlepšou manželkou a skutočne sa o to budem musieť veľmi snažiť, až kým nás smrť nerozdelí.

Robila som z nášho domu miesto, kde sa mohol cítiť ako kráľ a chcela mu slúžiť donekonečna... ha! Počúvajte, dievčatá, toto je krásne, pokiaľ to pochádza zo správneho miesta. Čo som vtedy potrebovala vedieť bolo: Kto našiel dobrú ženu, našiel (niečo) znamenité a dostal milostný dar od Pána. (Prís 18:22). Úloha, ktorú zohrávate navzájom vo svojich životoch, je významná. Je úplne v poriadku, ak vám chvíľu trvá, kým prídete na spôsob, ako to robiť naozaj dobre, ale nedovoľte neistote, aby sa k vám priblížila a ukradla radosť z tejto cesty.
 

Je to proces

Myslela som si, že keď povieme „áno“, ihneď sa zázračne staneme jedným celkom. Že sa nikdy nebudem od neho cítiť odpojená, že môj manžel bude vedieť, čo ma robí smutnou, no a že budeme žiť šťastne ako jeden celok. Ale raz som sa s mentorkou rozprávala o tom, že sme s Elijahom na úplne opačných stranách – a ona povedala: „Je to proces. A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo.“ (Matúš 19:6)

Nebudete kráčať od oltára ako pán a pani s kľúčom na obídenie tejto cesty, na ktorej sa stanete jedným celkom. Láska je trpezlivá a na svoje fungovanie potrebuje čas. Manželstvo nie je destinácia, v ktorej pristanete, je to postupné učenia sa. Buďte trpezliví v procese spoločného rastu.
 

Obetovanie sa je tá najpodstatnejšia časť

Čas, ktorý vedome strávite budovaním vášho manželského fungovania, je cenný. Vyžaduje to úsilie, no vytvorenie miesta, kde sa budete obaja cítiť bezpečne, vážiť si názor toho druhého a budete ochotný obetovať sa pre toho druhého, pozdvihne vaše manželstvo.

Mali sme v našom manželstve obdobie, keď som jednoducho nevedela vystáť Elijahovo nechávanie vecí hocikde po dome... Cítila som sa, ako keby ma nerešpektoval – po tom, ako som upratala celý dom. Ale skutočne ma Elijah nerešpektoval? Nie. No nemohla som prísť na to, ako komunikovať o svojich potrebách a miesto toho som vždy večer vymenúvala veci, ktoré treba spraviť. To prostredie, ktoré Elijah vytváral, spôsobovalo, že som tam nechcela byť. No ani prostredie plné náročných rozkazov, ktoré som tvorila zase ja, nespôsobovalo, že by chcel byť doma on.

Skončili sme nervózni a frustrovaní zo spôsobu, akým fungoval náš domov. Potom sme sa rozhodli, že na to, aby sme vytvorili fungujúci domov, ktorý bude pokojný a usporiadaný, musíme sa pre toho druhého obetovať, aby sa cítil, že je naozaj doma. Museli sme si vytvoriť systém, ktorý pre nás oboch dával zmysel a vďaka ktorému sme sa mohli doma cítiť odpočinutí.
 

Možno niečo prvý raz nevyjde, ale to je v poriadku

Čím dlhšie ste spolu, tým viac pohodlnejším sa pri tom druhom stávate. Niekedy to, že sa cítite samým sebou, prinesie len to najlepšie, no niekedy je to naopak. Musím uznať, že Elijah videl také moje stránky, pri ktorých si želám, aby ich nikto nevidel. Ale krásou manželstva je, že sme si prisahali byť spolu v dobrom aj zlom, a teda ma neopustí len tak, pretože mi niečo na prvý raz nevyšlo – a ja tiež neopustím jeho.

No to, že zažívame hlboké emócie v úplne novom svetle, nie je výhovorkou, aby sme im dovolili riadiť naše manželstvo. Keď sa pri hádke jeden z nás správa nepekne, postavíme sa k tomu ako k možnosti poučiť sa. Povzbudzujem vás, aby ste sa snažili pýtať otázky ako: „Nepáči sa mi, ako som reagovala – mohol by si mi povedať, ako si sa pri tom cítil a ako by si si želal, aby som reagovala?

Pokora je niekedy cennejšia než boj o to, aby som bola vypočutá; neznamená to, že ste hádku prehrali. Väčšinu času potrebujeme jeden druhého aby sme porozumeli, prečo sme boli zranení. Snažte sa porozumieť a vrátiť to isté naspäť, keď sa emócie upokoja.
 

Už viac nie som slobodná

Manželstvo je tá najlepšia vec, akú som dostala. Ako väčšina cenných vecí v živote, je úžasné a zároveň náročné. Boh vedel, že manžel a manželka sa budú navzájom potrebovať nie len na to, aby sa milovali, ale aj na to, aby jeden druhého zlepšovali. No pamätám si, ako som si kedysi myslela, že v manželstve musím cítiť len dobré, krásne a úžasné emócie.

Napriek tomu boli však prvé dni manželstva obdobím veľkej premeny, kde sme obaja oslavovali začiatok nášho spoločného života a smútili sme, že tá slobodná fáza skončila. Musela som dokonca sľúbiť sama sebe, že dovolím, aby sa moje vzťahy s kamarátkami zmenili. Už viac netrávili čas v mojej izbe do druhej nadránom, radšej som si pestovala ranú fázu manželstva, uisťovala sa, že bolo chránené a zabezpečené. Vedela som, že toto bola naša najväčšia priorita.


Autorka prekladu: Romana Kališová
Zdroj: https://www.moralrevolution.com/blog/5-tips-for-the-first-5-months-of-marriage

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!