Prečo sú priateľstvá dôležité aj pre vzťah?

Často sa hlavne na začiatku vzťahu stáva, že zanedbávame svojich priateľov, pretože chceme čo najviac času stráviť s milovaným/milovanou. Je to úplne prirodzené, že vyhľadávame prítomnosť tých, s ktorými má zmysel každý okamih. Predsa však nie je dobré zabúdať ani na starých priateľov. Tu je pár dôvodov prečo.

Prečo sú priateľstvá dôležité aj pre vzťah?
Foto: © freepik.com

Potrebuješ niekoho, kto teba a tvoj vzťah vidí objektívne

Kamaráti, priatelia či rodičia majú jednu výhodu, ktorú ty zo začiatku nemáš. Nie sú zaslepení láskou, ale vidia teba a tvoju polovičku reálne. Ty prehliadaš nedostatky, lebo sú to pre teba malichernosti, ale hlavne rodičia (ak máš s nimi dobrý vzťah a nie sú proti tebe/vášmu vzťahu bez akéhokoľvek logického argumentu, úsudku) vedia, aké je ťažké tieto „maličkosti“ neskôr prekonať.
 

Nebojte sa o svojom vzťahu hovoriť verejne a nebojte sa doň pozývať Boha.


Ak si po čase uvedomíš, že potrebuješ v niečom radu aj od niekoho nestranného, je to znak tvojej zrelosti. Vieš, že nie si supermuž či superžena. Práve vtedy ti budú títo ľudia plne k dispozícií a môžeš sa na nich spoľahnúť. Nie je to super?
 

Kontakt s okolím vám pomôže udržať váš vzťah čistým

Je to tak. Porozmýšľaj, ak budete stále niekde sami (na prechádzke v parku, v izbe a kdekoľvek inde, kde sa len občas mihnú iní ľudia), nebude vás to viac lákať? Je normálne, že chceš byť blízko druhému človeku aj fyzicky. No ak budete sami príliš často, príliš často sa budete dostávať do pokušenia. A čím viac pokušení, tým je ťažšie odolať. Neznamená to však, že nemáte byť nikdy sami dvaja. Patrí to ku vzťahu, romantike, spoznávaniu. Najlepšie však aj tak druhého spoznáš medzi inými ľuďmi, uvidíš ako sa správa doma, v partii kamarátov, ale aj k neznámej predavačke v obchode.

V predchádzajúcom článku som si neodpustila aktivitku, tak niečo podobné nesmie chýbať ani tu. Ak ti záleží na tom, aby si vstúpil do maželstva čistý/čistá, mám pre teba malé ale odskúšané rady:

1. Pred každým rande sa pomodli. Hoci aj krátku strelnú (nie strelenú) modlitbu, aby bol s vami Boh a aby ste vedeli odolať pokušeniam.

2. Povedz kamarátovi/kamarátke, kedy sa stretneš so svojou milou/milým, nech na vás myslí a po skončení, keď budeš znova späť na zemi, jej/jemu všetko porozprávaj. Menší pocit kontroly nikdy nezaškodí
 

Vyhľadajte alebo vytvorte si spoločenstvo

Nebojte sa o svojom vzťahu hovoriť verejne a nebojte sa doň pozývať Boha. Aj vďaka spoločenstvu. Tak spoznáte ďalších zadaných či nezadaných, ktorí prežívajú možno podobné skúšky ako vy. Poučíte sa z chýb druhých. Vy budete o čosi múdrejší a oni budú radi, že to niekomu ďalšiemu pomohlo. Alebo môžete pomôcť vy druhým. Každopádne to bude mať výhody pre obe strany.

Na záver ti chcem povedať, že sa teším z tvojho vzťahu. Teším sa, že chceš žiť čisto a tým, že čítaš (nielen) tento článok, odpovedáš na Boží hlas v tvojom srdci. Žehnám ti, nech spoznávaš Jeho vôľu a nebojíš sa plávať proti prúdu tejto doby. Ostaň verný až do konca, lebo sa to oplatí.

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!