Rozchod (takmer) bez škrabancov

Alebo ako cez to všetko víťazne prejsť? Tento článok ti ukáže, že možné to je, len treba odstrániť jednu prekážku, a tá je v tebe.
Článok je určený primárne pre mužov, ale dobré rady v ňom nájdu aj ženy. :)

Rozchod (takmer) bez škrabancov
Foto: © unsplash.com

Pozerať sa na rozchod z náboženského hľadiska alebo ho interpretovať ako prejav Božej vôle, ako obdobie, počas ktorého prechádzame „tmavou dolinou“ a prežívame svoj „Veľký piatok“ nám môže poskytnúť istú útechu, ale som presvedčený, že aj praktické rady sú dôležité, aby sme týmto ťažkým obdobím života prešli dokonca posilnení.

Týchto pár bodov nám pomôže, aby sme sa na situáciu pozerali inak. Podotýkam, že článok je písaný z pozície muža, ale rovnako môže platiť aj pre ženy:

1. Rozchod nie je príjemná záležitosť - to vieme všetci. Strach z toho, že budeme odmietnutí a nemilovaní má pôvod pravdepodobne už v detstve, keď sa od nás vzdialila mama a my sme sa rozplakali. Tým, že rastieme a dospievame, sa odpútavame od rodičov, prestávame byť na nich závislí a stávame sa sami sebou. Je potrebné uvedomiť si, že emocionálne putá s druhými ľuďmi si vytvárame na základe tohto „pravzoru“ (modelu z detstva). Taktiež ako dospelí ľudia nemôžeme mať voči svojim partnerom vzťah závislosti a nedopriať im dostatok slobody. Láska je sloboda a nie závislosť. Pri rozchode je dobré uvedomiť si to. Síce sa v nás ozýva malé dieťa, ktoré plače, ale ako dospelí si už vieme uvedomiť nutnosť vlastnej nezávislosti.

2. Rozchod je krízovým obdobím a v kríze nedokážeme rozmýšľať triezvo a racionálne. Je dobré, aby sme si našli kouča, priateľa, ktorému o našich problémoch môžeme povedať, a ktorý nám pomôže toto ťažké obdobie zvládnuť. Ventilovať napätie a svoje pocity môžeš aj tým, že si ich začneš písať.

3. Rozchod môže byť novou šancou. Spomeňte si, koľko vecí v skončenom vzťahu nefungovalo, prípadne kedy ste boli napríklad ponižovaní či urážaní. Konečne ste sa tohto bremena zbavili a v budúcnosti to bude určite lepšie! Dokonca už teraz to je lepšie. Aj keď vám napadne, že aj to by ste dokázali pretrpieť, len aby ste boli s milovanou osobou, myslite na svoju hrdosť. Aj vy máte svoju dôstojnosť. Neponižujte sa.

4. Treba si uvedomiť, že dňom rozchodu začal proces vášho uzdravovania. Dôležitá správa o konci vzťahu bola podaná – to bol ten najhorší moment, bod zlomu a teraz to už bude len a len lepšie. A je len na vás, či toto zlepšovanie bude rýchlejšie alebo pomalšie. Horšie to už ale nebude. smiley

5. Je potrebné pochopiť, že ten najdôležitejší človek pod slnkom nie je tvoj bývalý partner, ale ty sám. Teraz ide o teba, nie o bývalú. Jedna etapa sa skončila, začína druhá. Ak sa doteraz točilo všetko okolo niekoho druhého, nastáva čas, aby si prestal zanedbávať seba samého. Opýtaj sa na vlastné túžby a predstavy o živote, čo chceš dosiahnuť a čo tebe robí radosť. Začni si plniť svoje vlastné sny, urob niečo, čo si už dlho chcel urobiť. Začni sa rozmaznávať, kúp si motorku, odviaž sa. Začni napr. cestovať do krajín, o ktorých si vždy sníval. A možno práve tam stretneš pravú lásku, kto vie. smiley Hlavne sa pozri do zrkadla ako vyzeráš, dbaj o svoj zovňajšok, ktorý si pri bývalke možno zanedbával. Ten nadbytočný tuk tiež treba zhodiť a neprežierať sa...

6.  Často si ťažkáme, že takú úžasnú babu, akú som mal, už nikdy nestretnem. Najhoršie to však býva, keď sa rozchádzaš po prvýkrát. Aj tak ťa ale ubezpečujem, že je to ilúzia. Dokonca si mal veľké šťastie: tú, čo si mal, už naozaj nikdy nestretneš. Je možné, že bola taká skvelá a predsa ťa nechala? Hlúposť. Ty si zaslúžiš niečo oveľa lepšie, lebo tvoja bývalá partnerka si ťa nezaslúžila. Si predsa super chlap, alebo? smiley

7. V žiadnom prípade nekontaktuj bývalú partnerku. Je to cesta do pekla. Poznáš ten pocit, že by si jej najradšej zavolal alebo ju dokonca navštívil. Chceš vedieť kde je, čo robí, ale hlavne s kým je. Chceš vedieť, či už má za teba náhradu. Haló, pozri sa na seba, stáva sa z teba stalker! Je choré niekoho kontrolovať. Ublížiš len sám sebe. Ja viem, je to ťažké, ale je to najhoršie, čo môžeš urobiť a proces tvojho uzdravovania sa tým len predĺži. 

8. Láska ako hormóny. Začnite sa pozerať na lásku inak a to z telesného hľadiska. Pri láske sa do tela uvoľňujú endorfíny a tie spôsobujú, že sa cítime šťastní. Pri rozchode práve tieto hormóny chýbajú. Ak naše šťastie závisí len od toho, prečo by sme si ich nemali doplniť inou cestou? Vieme, že nielen zaľúbenosť spôsobuje ich produkciu ale napr. aj pohyb. Odporúčal by som, aby si si našiel nejaký šport (ale nie šach smiley), choď si zabehať, alebo sa prihlás do fitka, možno práve tam nájdeš tú pravú. smiley

9. Rozchod sprevádza depresia, pocity úzkosti, nemáš na nič chuť, nechce sa ti dokonca vstať z postele. U niektorých je depresia dokonca taká silná, že v nej ostanú celý deň, ale to je extrém. Bežne sa ti po rozchode nechce chodiť von, nikoho vidieť. S tým treba niečo spraviť. Niečo ťa musí prinútiť vypadnúť z ulity. Kúp si napr. psa, toho musíš každý deň vyvenčiť. A možno pri tom spoznáš nejakú, ktorá tiež nechce venčiť psa sama. smiley

10. Hlavne neostávaj sám. Ako som už povedal, izolovať sa je najhorší možný scenár. Vyhľadávaj vzťahy. Opráš staré priateľstvá, ktoré si doteraz zanedbával. Dbaj na to, aby si sa stretával s ľuďmi, ktorí na teba pôsobia pozitívnou energiou. Rozchod spôsobuje smútok, nálada je na bode mrazu. Prinúť sa ísť niekde, kde sa táto „nálada produkuje“ – zábavy, diskotéky. Človek je tvor, ktorý sa dá ovplyvniť vonkajším prostredím.

11. Boh má pre teba pripravený nový vzťah a začni sa už teraz naň tešiť, ale musím ťa upozorniť na jedno nebezpečenstvo: nehrň sa do nového vzťahu za každú cenu. Stretávať sa s novými ľuďmi je fajn, avšak nový vzťah si treba dobre rozmyslieť predtým, ako sa do niečoho pustíte. Hlavné je, aby v ňom boli emócie. Ak ti ide len o to, aby si mal babu, môže to skončiť len zle.

 

Pavol

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!