Randenie s neveriacim: Až tak sa mu nepáči (tvoja viera)

Viem, že existujú úžasní ľudia, ktorí nepraktizujú katolícku vieru. Teda, netvrdím, že ten, kto nie je kresťan, je úplne zlý. Chcem len, aby si sa nad tým skúsil na chvíľu zamyslieť a uistiť sa, či tie zásady, ktoré vám vo vzťahu chýbajú, nie sú kľúčové.

Randenie s neveriacim: Až tak sa mu nepáči (tvoja viera)
Foto: © freepik.com

Mala som dvanásť, keď sa mi prvýkrát stalo, že chalan predstieral chorobu, len aby so mnou nemusel ísť na omšu. Žiaľ, nestalo sa to iba raz a rýchlo som sa naučila, že zatiaľčo ja mám živú vieru, chalani, s ktorými som sa stretávala, v tom neboli so mnou. Tak som sa na určitý čas stala súčasťou skupiny žien, ktoré žijú svoju vieru samé a v tichej beznádeji.
 

Čo však robiť, keď k nemu niečo cítim?

Páči sa mi, záleží mu na mne, dobre si rozumie s mojou bláznivou rodinou, len so mnou nezdieľa moju vieru. Čo si počať, keď už ani heslo „flirtom k obráteniu“ nefunguje? Mnoho žien sa nachádza v tejto zložitej situácii, kedy pociťujú rozpor medzi svojím srdcom a svojím svedomím. Sama som už riešila takýto problém a bola som svedkom mnohých podobných vzťahov, preto si myslím, že existujú dva spôsoby: Buď vyriešite veci tak, aby to prinášalo osoh obidvom a viedlo vás to k Bohu alebo si dáte na istý čas pauzu, ak nie natrvalo.
 

Kráča tvoj priateľ s tebou po cestách cností alebo ťa od nich vzďaľuje?


Tento pohľad môže vyznieť čiernobielo, vzhľadom na to, že ide o niečo tak plné emócií. Randenie slúži na spoznávanie sa a buď končí rozchodom, alebo pokračuje svadbou. Ak vieš, že sa s danou osobou nakoniec aj tak rozídeš, nemá význam tento vzťah ďalej predlžovať. Avšak, ak si vás vieš vo vzťahu predstaviť aj v budúcnosti, sú určité veci, na ktoré je dobré myslieť.
 

Prvá otázka, ktorú si môžeš položiť, je: Usiluje sa o tie isté veci, ktoré majú pre teba veľký význam?

Byť s niekým vo vzťahu je o vzájomnej pomoci na ceste životom a v konečnom dôsledku na ceste do neba. Ak pre teba viera znamená veľa, budeš v tom chcieť rásť a stať sa najlepšou osobou, akou len dokážeš. Skús sa samého seba opýtať: "Pomáha mi s tým môj partner alebo sa pod jeho vplyvom od Boha vzďaľujem?" V Druhom liste Korinťanom svätý Pavol hovorí: „Neťahajte jarmo s neveriacimi, veď akú účasť má spravodlivosť na neprávosti? Čo má spoločné svetlo s tmou?“ (2 Kor 6, 14). Tento verš nechce povedať, že tvoj priateľ je „plný neprávosti“, alebo že „kráča v tme“. To, čo chce svätý Pavol povedať je, či tvoj priateľ kráča s tebou po cestách cností alebo ťa od nich odďaľuje.
 

Randenie slúži na spoznávanie sa a buď končí rozchodom, alebo pokračuje svadbou.


Viem, že existujú úžasní ľudia, ktorí nepraktizujú katolícku vieru. Teda, netvrdím, že ten, kto nie je kresťan, je úplne zlý. Chcem len, aby si sa nad tým skúsil na chvíľu zamyslieť a uistiť sa, či tie zásady, ktoré vám vo vzťahu chýbajú, nie sú kľúčové. Ak buduješ čistý vzťah, vieš, aké ťažké to niekedy býva. A ak ťa v tom tvoj partner nepodporí a ty nemáš nikoho, kto ťa vedie a komu sa môžeš zdôveriť aj s problémami v oblasti čistoty, je veľmi ľahké padnúť do hriechu.

Či už máš takýto vzťah alebo nie, chcem ťa povzbudiť, aby si sa neprestával modliť za svoje povolanie v budúcnosti – či už budeš žiť sám, v manželstve alebo v zasvätenom živote. Modli sa za to, aby si plnil Božiu vôľu a napĺňal tak Jeho úžasný plán pre tvoj život. On má pre teba budúcnosť. Budúcnosť plnú pravého šťastia a pokoja. Nestrácaj nádej a neuspokoj sa s ničím menším, ako je Jeho láska. Tá ťa jedného dňa privedie do neba. A tak až budeš stáť pred Božím trónom, budeš počuť, ako ti hovorí: „Výborne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho Pána“ (Mt 25, 21). Budeš sa môcť zahľadieť na tú výnimočnú osobu, ktorá ťa tam priviedla a poďakovať jej za to.

Modlím sa a budem sa modliť za teba a za to, aby si mal/a svätý vzťah.

Boh ťa veľmi miluje a ja tiež.


Autor: Rebekah Hardy

Preklad: Frederika Kojšová

Zdroj: http://chastityproject.com/2015/06/hes-just-faith/

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!