Do akej miery zohráva výzor úlohu v budovaní partnerských vzťahov?

Niektorí ľudia hovoria, že na výzore človeka nezáleží a vzťah má byť postavený na pevnejších princípoch. Je to klišé alebo pravda? A do akej miery výzor zohráva úlohu v budovaní partnerských vzťahov?

Do akej miery zohráva výzor úlohu v budovaní partnerských vzťahov?

V podstate asi nájdeme iba veľmi málo ľudí, ktorým by celkom nezáležalo na výzore toho druhého a ktorí by sa pozerali iba na srdce človeka. Je to logické, vo vzťahu je potrebná istá iskra, chémia, príťažlivosť, ktorá súvisí aj s vonkajším vzhľadom.

Mnohí mladí však upadnú do opačného extrému a prisudzujú výzoru oveľa väčší význam, ako by mali. Vzťahy postavené na vzhľade sú totiž veľmi povrchné a rýchlo končia.
 

 „Láska je pre mňa to, keď ocko príde domov z práce spotený a špinavý a mamka ho aj tak považuje za krajšieho ako hollywoodskeho herca.“


Ľudský výzor však nie je iba vonkajšou fasádou, môže (ale nemusí) vysielať určitú informáciu o vnútorných kvalitách a nastavení daného človeka. Človek nemusí byť ako vystrihnutý z obálky módneho časopisu, no ak sa o seba stará, nosí vkusné oblečenie, dbá na osobnú hygienu a čistotu, nepochybne to niečo o ňom hovorí.

Aj ženy si na mužoch všímajú pre nás často nepodstatné detaily ako je štýl obliekania, úprava brady a tváre alebo vôňa. Tí, ktorí si myslia, že správny muž by mal „dobre zapáchať“ by mali tento postoj veľmi rýchlo prehodnotiť, pretože presný opak je pravdou.
 

On je lenivec, ona bez sebahodnoty

Vo všeobecnosti, človek, ktorý o seba nedbá je často považovaný za lenivca, prípadne to vypovedá o jeho vzťahu k sebe samom. Platí to aj napríklad o sporo odetých slečnách, ktoré v podstate nie celkom šťastným spôsobom vysielajú signál o tom, ako sa chcú zapáčiť a chcú byť milované. A ide tu aj o ich nízke vnímanie vlastnej sebahodnoty.

Ak sa človek má rád vo vnútri, jeho vnútorná krása akoby prežaruje navonok. Mnohé ženy si napríklad myslia, že muži si väčšinou hľadajú štíhle dievčatá s peknými prsiami a dobrou postavou. Je to iba čiastočná pravda, aj plnoštíhle ženy môžu byť mimoriadne atraktívne, ak si uvedomujú svoju hodnotu a to, že sú Bohom milované a prijímané. A naopak, aj slečny-modelky môžu byť odpudzujúce, ak sú vo vnútri prázdne a žijú povrchným životom.
 

Viackrát sa mi stalo, že som sa zamiloval do dievčaťa, ktoré malo od ideálu svetsky chápanej krásy pomerne ďaleko. No boli to ženy, ktoré boli pre mňa fascinujúce svojou osobnou charizmou, nadhľadom a prirodzeným šarmom.


Z osobnej skúsenosti však môžem povedať, že viackrát sa mi stalo, že som sa zamiloval do dievčaťa, ktoré malo od ideálu svetsky chápanej krásy pomerne ďaleko. No boli to ženy, ktoré boli pre mňa fascinujúce svojou osobnou charizmou, nadhľadom a prirodzeným šarmom. U týchto dievčat som si bol istý čistotou svojej zamilovanosti, pretože som vedel, že som sa nezameral na výzor, ale na osobu ako takú.

Podľa môjho názoru ženy často preceňujú svoje domnelé vonkajšie nedokonalosti (vlasy, postavu, nos) a často si neuvedomujú, že krása človeka je oveľa širší pojem ako vonkajší vzhľad. No aj my muži by sme si mali odpustiť akékoľvek uštipačné poznámky na vzhľad ženy. Ženy sú na tieto veci veľmi citlivé a muži často jednoducho nevedia ako krása súvisí s vnímaním ich identity. 

No aj Božie Slovo povzbudzuje ženy, aby neostali iba pri vonkajšku: „Vaša ozdoba nech nie je vonkajšia: zapletené vlasy, navešané zlato, šaty, ale človek skrytý v srdci a čo je neporušiteľné: tichý a pokojný duch; to je vzácne pred Bohom.“ (1 Petrov list 3,3)
 

Čo je naozaj dôležité pre fungujúci, dlhodobý vzťah?

A tu už sa dostávame k tomu, čo je naozaj dôležité pre fungujúci, dlhodobý vzťah. Dôvera, vzájomná úcta, láskavosť, schopnosť odpúšťať, vzťah k Bohu sú ďaleko dôležitejšie hodnoty, ako je výzor. Ani pre kresťana by to nemala byť zásadná hodnota. Mali by sme vnímať svojho blížneho ako krásneho, nie podľa pravidiel sveta, ale na základe toho, že ho stvoril Boh, ktorý je pôvodca všetkej krásy. Boh je samotná krása. (Aj preto nás mužov udivuje ženská krása, lebo je odleskom Božej krásy.)
 

Výzor nie je pevným pilierom a že partner nebude vždy taký pohľadný ako ho vidíme na začiatku vzťahu.


Výzor môže zohrať určitú úlohu na samotnom začiatku vzťahu, v období zamilovanosti. No každý rozumný človek si skôr či neskôr uvedomí, že výzor nie je pevným pilierom a že partner nebude vždy taký pohľadný ako ho vidíme na začiatku vzťahu.

Druhého človeka musíme poznať aj z tej odvrátenej, no stále svojim spôsobom krásnej strany. Páčila sa mi odpoveď jedného malého chlapčeka na otázku, čo znamená pre neho láska. Odpoveď znela: „Láska je pre mňa to, keď ocko príde domov z práce spotený a špinavý a mamka ho aj tak považuje za krajšieho ako hollywoodskeho herca.“

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!