Keď vo vzťahu nevieš, na čom si

Vzťahy bývajú komplikované. U každého toto slovo vyvolá pravdepodobne iné asociácie. Niekto si predstaví motýle v bruchu, niekto, práve naopak, plačlivé údolie a more sklamaní. Tí starší, ktorí si už čo-to prešli, si predstavia mix obidvoch kategórií. Všetko závisí od našich skúseností a toho, čo práve teraz prežívame.

Keď vo vzťahu nevieš, na čom si
Foto: © pexels.com

Ach, vzťahy bývajú komplikované. Netuším, čo je ťažšie - obdobie spoznávania sa a chodenia. Alebo  pravou výzvou je až manželstvo. Odpovedanie na to prenechávam už iným, opäť tým „skúsenejším”.

Čítam knihu o veľmi odvážnej žene - Chiare Corbella Petrillo. Možno je vám jej príbeh známy a možno ju vôbec nepoznáte. Ona sama sa neopisovala ako odvážna. Avšak nechcem vás s ňou teraz zoznamovať. Ak budete chcieť vedieť viac, nájdete si ju sami. Prečo ju však spomínam? V jej príbehu sa dozviete, čím všetkým prešla. A veru nebolo toho málo. No počas svojho života veľmi často opakovala, že najťažšie obdobie pre ňu bol čas pred manželstvom. Aj u nich to bolo komplikované. Raz boli spolu, raz sa rozišli. Chiara cítila, že Enrico je osoba pre ňu. Keď sa prvýkrát rozišli, bola riadne zmätená. Pýtala sa Boha či Ho zle pochopila, či zle načúvala? Ako sa mohla tak pomýliť?

„Keď som vyšla na horu (Podbrdo v Medžugorí, kde sa s Enricom zoznámili), cítila som len veľký pokoj, akoby mi niekto hovoril: ‘Buď spokojná.’ Ja som si však naďalej hovorila: ‘No dobre, ale čo to znamená byť spokojná!? Čo mám robiť? Mám sa k nemu vrátiť? Mám mu zavolať? Nemám mu zavolať?’ V skutočnosti som v sebe ďalej hľadala možnosti, ktoré som už nemala - použila som už všetky svoje karty, no nič nezabralo. Ďalej som hľadala ľudské riešenie, ale Pán mi povedal: ‘Čakaj a ver.’

Riadne ťažké, že? Nerobiť nič, lebo zlepiť niečo ľudskými silami sa nedá. Nerobiť nič a čakať. S viacerými kamarátkami sme spoločne už veľakrát skonštatovali, aké je ťažké čakať na vás chlapov, kým sa ozvete vy. Kým nás oslovíte. Kým nás pozvete von. Kým urobíte prvé kroky vy. Lebo chápete, muž má dobýjať ženu a nie naopak. Nechceme pôsobiť, že vás naháňame alebo tlačíme na pílu. Nenápadne sa vám snažíme naznačiť, že náklonnosť je obojstranná. Ibaže potom nevieme, či ste to vážne nepochopili alebo náš signál bol nezrozumiteľný a nenápadný až priveľmi. Samozrejme chápeme aj druhú stranu. Potrebujete vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Nabrať odvahu a riskovať, lebo neviete, ako to vypáli. A my to chápeme! Môžete sa ohradiť, že pôsobíme nedobytne. My zase, že nechceme pôsobiť až priveľmi ľahko dobytne. A potom v tom nemaj celom zmätok.

Späť ku Chiare. Vzdala sa Enrica a chcela naňho zabudnúť, ale nemožné je Božia špecialita. A tak sa stretli a opäť dali dokopy. Po nejakom čase prišla ďalšia kríza a rozišli sa. Opäť. Chiara mala svojho spovedníka a keď mu opisovala ako je zas a znova zmätená, dal jej verš zo sv. Písma, nad ktorým mala premýšľať: Keď On otvára, nik nezavrie, a keď zatvára, nik neotvorí.” (Zjv 3,7).  Skús aj ty teraz nad ním popremýšľať. Pretože ak si tento verš dáme do situácie vzťahov, tak hovorí presne toto (a to sa snažil Chiare vysvetliť aj jej spovedník): Ak je to tvoj ženích/ nevesta, ak je tento muž/ táto žena pre teba, buď pokojná/ý - nik ti ho nevezme.”

Možno ste práve vy dvaja vo fáze, kedy naozaj nevieš povedať, na čom ste. Či už ste spolu dlho alebo ešte ani nie ste spolu. Možno si single. No ak veríš, že jestvuje osoba, ktorá je stvorená len pre teba – nechaj Boha, nech ti ho/ju ukáže. A ak neveríš, povedz Mu to tiež. On si poradí aj s tým.


Cit. z knihy: TROISI S., PACCINI C.: Chiara Corbella Petrillo - Narodili sme sa a už nikdy neumrieme. Bratislava: LÚČ, 2014. 184 s. ISBN 9788071149552

Podobné články

Chcel by si aj ty prispieť svojím svedectvom, článkom... alebo chceš pomôcť iným spôsobom k rastu tohto webu?

Ozvi sa nám!